جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

نقش مهم گمرک در رونق اقتصادی - نمایش محتوای خبر

 

 

نقش مهم گمرک در رونق اقتصادی

مدیرکل گمرکات استان بوشهر گفت: در نیمه نخست امسال ۹.۵ میلیون تن میعانات گازی به ارزش ۳.۷ میلیارد دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده است.

بهنام نوروزی با اشاره به نقش مهم گمرک در رونق اقتصادی اظهار داشت: یکی از عوامل مهم مرزی به ویژه در شهرستانهای ساحلی در رونق اقتصادی، گمرک است که توسعه زیرساخت‌های در این عرصه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه رونق اقتصادی در استان بوشهر بهبود یافته اظهار داشت: با توجه به نقش مهم صادرات در رشد اقتصادی این مهم در استان بوشهر در نیمه نخست امسال 51 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر با اشاره به صادرات 20 میلیون تن کالا افزود: در نیمه نخست امسال 20 میلیون تن کالا به ارزش7 میلیارد و 900 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شد که از نظر ارزشی 9 درصد و وزنی 51 درصد رشد دارد.

نوروزی با اشاره به اینکه میعانات گازی مهم‌ترین محصول تولیدی این استان در پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی و خارگ است افزود: در نیمه نخست امسال 9 میلیون و 597 هزار تن میعانات گازی از استان بوشهر صادر شده که 3 میلیارد و 750 میلیون دلار درآمد حاصل شده است.

وی محصولات پتروشیمی را از دیگر کالاهای صادرات غیر نفتی استان بوشهر دانست و افزود: در مدت یاد شده 7.5 میلیون تن محصولات پتروشیمی از گمرکات استان بوشهر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده است.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر با بیان اینکه از محل صدور محصولات پتروشیمی 3.5 میلیارد دلار درآمد وصول شده تصریح کرد: در نیمه نخست امسال 1084 میلیارد تومان درآمد گمرکات استان بوشهر وصول و به خزانه واریز شده است.

نوروزی در خصوص واردات از گمرکات 15 گانه استان بوشهرگفت: در نیمه نخست امسال  519 هزار تن از گمرک‌های استان بوشهر وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد