جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

نخستین مشعل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی روشن شد - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین مشعل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی روشن شد

نخستین مشعل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی روشن شد

نخستین مشعل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی روشن شد

روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز دوشنبه به نقل از فرهاد ایزدجو افزود: همزمان با ورود گاز شیرین خط لوله ششم سراسری به پالایشگاه فازهای ٢٢،٢٣و٢٤ پارس جنوبی و راه اندازی واحد تولید سوخت گاز پالایشگاه ، مشعل اچ پی واحد ١٤٠ روشن و گامی مهم در راه انداری اولیه این فازها برداشته شد.
وی اشافه کرد: پیش شرط تحقق این مرحله، راه اندازی سرویس های یوتیلیتی شامل هوای ابزار دقیق (واحد123) نیتروژن (واحد124) و اتاق های کنترل آی تی آر 13، آی تی آر 11 و آی تی آر 7 بوده است که در مدت 2 ماه گذشته با موفقیت انجام شده بود.
ایزدجو، پیش از این گفته بود که بخش های عمده ای از سرویس های جانبی پالایشگاه فازهای 22،23 و 24 به منظور تکمیل زنجیره تولید گاز از نخستین ردیف شیرین سازی این فازها آماده بهره برداری شده است.
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته و بنا به گفته این مجری طرح قرار است ردیف یکم تولید گاز شیرین در پالایشگاه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به عنوان نخستین ردیف تولیدی این فازها، با استفاده از گاز ترش فازهای 6، 7 و 8 تا اواخر زمستان امسال به بهره برداری برسد.
با بهره برداری از فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی تولید روزانه56.6 میلیون متر مکعب گاز غنی، 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه 1.05 میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد محقق می شود.
از سال 1374 عملیات اجرایی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر آغاز شده و تاکنون از مجموع 24 فاز توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی 18 فاز به بهره برداری رسیده و 6 فاز دیگر در دست اجراست که تا پایان سال 1397 باید همه این طرح ها به بهره برداری برسد.
هم اکنون از 18 فاز در بهره برداری میدان گازی پارس جنوبی روزانه 540 میلیون مترمکعب گاز تولید می شود.