جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

نتایج اجرای طرح ترسیب کربن دراستان بوشهر موفقیت آمیز است - نمایش محتوای خبر

 

 

نتایج اجرای طرح ترسیب کربن دراستان بوشهر موفقیت آمیز است

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشورگفت:اجرای طرح پایلوت ترسیب کربن دربخش شبانکاره شهرستان دشتستان الگویی موفق است که می تواند به دیگر بخش های این استان نیز تسری یابد.

نتایج اجرای طرح ترسیب کربن دراستان بوشهر موفقیت آمیز است

 

عباس کارگر روز جمعه در بازدید از طرح ها وپروژه های بیابان زدایی در استان بوشهر افزود:بیابان زدایی با الگوی مشارکتی و باهدف ترسیب کربن دراستان بوشهر به خوبی اجرا شده است.
پروژه ترسیب کربن که در خصوص مسائل مربوط به منابع طبیعی، جذب کربن و توسعه فضای سبز و حفظ منابع طبیعی است تنها به عنوان یک حلقه از زنجیره مربوط به توسعه است . 
این طرح در سال 1384 به عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های بین‌المللی شناخته شد، از این پروژه می‌توان به عنوان یک پروژه توسعه روستایی نام برد که این طرح در بحث توسعه متکی بر سرمایه‌های اجتماعی در کنار سرمایه‌های فیزیکی و مالی است .
وی همچنین ضمن بازدید از چند کارگاه اشتغالزایی دردشتستان که با استفاده ازتسهیلات صندوق های اعتباری طرح ترسیب کربن ایجاد شده بود گفت:این طرح که به صورت پایلوت، دوسال از زمان اجرای آن دراستان بوشهر می گذرد بسیار موفقیت آمیز بوده است.
کارگر اظهارداشت:توسعه بیابان همواره یک نگرانی جدی برای کشور محسوب می شود و طرح ها وپروژه های مرتبط با آن در استان بوشهر به خوبی اجرایی شده است.
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: طرح های ترسیب کربن در راستای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی برای برخی ازاستان های کشور تعریف شده است .
وی گفت: این پروژه توان‎افزایی جوامع محلی و مشارکت در پیشرفت و آبادانی مناطق کم تر توسعه یافته را بدنبال خواهد داشت.
کارگر مشارکت مردم و کمک به اقتصاد خانوارهای بهره بردار روستایی را از دیگر اهداف مهم این طرح دانست وتصریح کرد: سیاست دفتر امور بیابان سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور حمایت از این گونه طرح ها وبرنامه ها در سطح استانهاست.
در بازدید مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور از چند کارگاه اشتغالزایی چند فقره تسهیلات به مبلغ ٥٠میلیون ریال نیز به برخی از متقاضیان روستایی برای اشتغالزایی ازمنابع صندوق اعتباری روستا پرداخت شد. 
بازدید از طرحهای احیایی مانند بادشکن اطراف مزارع ونهال کاریهای انجام شده، کاشت گیاهان شورپسند در اراضی ساحلی بوشهر دربندرگاه و طرح بیابانزدایی گندم ریزدر شهرستان دشتستان از دیگر برنامه های مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور وهیات همراه در این سفر یک روزه به استان بوشهر بود.