جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

میرزا حسین اهرمی ملقب به معتقد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میرزا حسین اهرمی ملقب به معتقد

Loading the player...

میرزا حسین اهرمی ملقب به معتقد

 

استان بوشهر در دو سده اخیر شاهد حضور و ظهور بسیاری از فرزندان فرزانه خود در عرصه های مختلف علمی، فقهی، ادبی، اجتماعی، هنری و سیاسی بوده است که مع الاسف، غالب آنان به دلایل و عواملی
که تحلیل هر کدام مجال و امکانی دیگر می خواهد برای نسل کنونی، کم شناخته و یا حتی ناشناخته مانده اند.
مرحوم مغفور، روحانی بزرگوار، شادروان میرزا حسین معتقد، معروف به فاضل اهرمی و متخلص به " معتقد " از افاضل آن روزگار هستند که بهتر است از زبان شاگردش مرحوم محمد علی خان سدید السلطنه اضافه نمایم که: " میرزا حسین معتقد از افاضل روزگارند، مادرشان سیده و پدرشان از خواجگان ریشهر بوده اند و خود آن جناب در سال 1211 هجری شمسی در اهرم متولد و در ریشهر نشر و نما یافته و معتقد تخلص فرماید".
مرحوم آدمیت، در جلد چهارم کتاب پر ارزش خود "دانشمندان و سخن سرایان فارس" می نویسد" معتقد. . . در دوازده سالگی برای تحصیل به خورموج ( مرکز دشتی ) رفت و به محمد خان دشتی پناهنده شد، علوم عربیه و فنون ادبیه، و فقه و اصول و حسن خط را بیاموخت. سپس برای تکمیل تحصیلات خود به عراق عرب رفت و چندی در آن جا اقامت گزید و در مدرسه سعادت بوشهر به تدریس عربی و ادبیات فارسی مشغول گشت و پس از چند سال از صحبت ناس ملول و در گوشه انزوا آرامید و به کتابت قرآن مجید و تالیف پرداخت".
آثار شعری و قلمی مرحوم معتقد :
1. جواهر الزواهر ( کتاب موجود ) این تنها اثر چاپ شده شاعر است. بنا بر توصیه مرحوم آقا محمد علیخان، پدر سدید السلطنه در سال 1309 ه. ق و در شهر بمبئی هندوستان نشر داده است. همین دیوان شعر مجددا و به همت سدید السلطنه در سال 1324 ه .ق در چاپخانه گلزار حسینی شهر شیراز به چاپ رسیده است.
2. کتابی در غیبت و به زبان عربی موسوم به " دلایل الظهور و علائم الحضور"
3. کتابی به شیوه کشکول، تحت عنوان " مجموعه اللطائف " که در بیان ظرائف و نوادر نوشته شده است.
سال وفات آن مرحوم سال 1299 هجری شمسی واقع شده است و آرامگاه آن مغفور در ریشهر و در مقبره خانوادگی در ضلع شمالی خانه مسکونی ایشان قرار دارد .
میرزا حسین اهرمی ملقب به معتقد

مرحوم معتقد در اهرم تنگستان متولد شد. در سن دوازده‌سالگی برای تحصیل دانش به خورموج مركز دشتی رفت. بعد از سپری نمودن دوران تحصیل در خورموج عازم عراق عرب شد، سپس به بوشهر مراجعت كرد و در مدرسه سعادت به تدریس عربی و ادبیات فارسی مشغول شد. غیر از كتاب جواهرالزواهر دو كتاب دیگر ایشان بنام «دلائل الظهور فی علائم الحضور» و «مجموعه الطایف» در بیان ظرایف و نوادر است. دیوان شعرش موسوم به جواهر الزواهر در مناقب و مراثی ائمه اطهار علیه‌السلام می‌باشد كه یك بار به سال 1309 هجری قمری در هندوستان و بار دیگر به سال 1324 هجری قمری در مطبعه گلزار حسنی شیراز به چاپ رسیده است. معتقد در روز دوشنبه بیستم رجب سال 1340 هجری قمری دیده از جهان فروبست.

{gallery}seda/yaremehraban{/gallery}