جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

میدان طاق بندرریگ، روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان - نمایش محتوای خبر

 

 

میدان طاق بندرریگ، روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان

میدان طاق بندرریگ شهرستان گناوه مکانی است که بیش از یک قرن در آن واقعه حماسه خونین کربلا در قالب تعزیه بازسازی و به نمایش در می آی

میدان طاق بندرریگ، روایتگر اوج دلباختگی عاشقان سالار شهیدان

بازسازی واقعه روز عاشورا در بندرریگ برگرفته از سنت های برجای مانده از گذشتگان این دیار جذابیت خاصی دارد و همه ساله علاقمندان زیادی از شهرهای استان بوشهر و حتی افرادی که آشنا به این منطقه بوده برای دیدن آیین های سوگواری به این بندر می آیند تا اوج این برنامه ها که در شب و روز عاشوراست را درمیدان قدیمی طاق این شهر به تماشا بنشینند.
یکی از معتمدان و بزرگان این شهر گفت: مردم مومن و متدین بندرریگ با آغاز ماه محرم همچون دیگر نقاط کشور در غم سرور وسالار شهیدان و یاران باوفایش برنامه ها و آیین های ویژه ای برگزار می کنند که به صحنه در آوردن نمادین حادثه جانگداز کربلا در روز عاشورا از مهم ترین آنهاست.
حسین اسلامی که 80 سال سن دارد و هم اینک از متولیان بازسازی واقعه عاشورا در میدان طاق است، افزود: آیین های ویژه این ایام برگرفته از سنت های برجای مانده از نیاکان خود بوده که نسل برنسل اجرا می شود.
وی اضافه کرد: میدان طاق یکی از مکان های قدیمی و تاریخی این بندر که محلی برای برپایی تعزیه است طوریکه از چهار سالگی واقعه روز عاشورا را دراین میدان به نظاره نشسته ام.
وی گفت: اگرچه برخی ها از این مراسم به عنوان تعزیه یاد می کنند اما چنین نیست و در اصل بازسازی واقعه کربلاست.
* نمایش بازسازی واقعه روز عاشورا*
دست اندرکاران این آیین برای هرچه باشکوهتر برپایی این تعزیه، شب عاشورا زمینه های لازم ازجمله نصب خیمه های نمادین و علم را در میدان طاق آماده و جلوه و نمای زیبایی به اجرای این صحنه ماندگار می دهند.
در این میدان، سپاهیان یزید با یاران سرور و سالار شهیدان روبرو و با رجزخوانی سران سپاه کفر، نمایش حادثه کربلا آغاز می شود.
بازیگران نقش یاران امام حسین (ع) یکی پس از دیگری با اسب و شتر و پیاده به میدان می آیند و با نمایش نبرد عاشورا، حماسه خونین کربلا را دراذهان تداعی می کنند.
حجله قاسم، نعش های بی سر، گروه اهل جنی با دردست داشتن آتش، درویش ها، خاک ریختن شیر بر سر نعش ها از دیگر سنت های مردم این دیار در روز عاشوراست که در میدان طاق به نمایش در می آید.
دراین نمایش پس از خاتمه نبرد امام حسین (ع) و یاران باوفایش، زنان به اسارت در آمده و خیمه گاه نمادین سرور وسالار شهیدان به آتش کشیده می شود.
با به آتش کشیده شدن خیمه گاه، هیات های سینه زن دور آن گردهم آمده و باشورخاصی به سر و سینه خود می زنند که این حرکت حزن و اندوه جانکاه و فضای غم باری را دراین میدان حاکم می کند.
قسمت هایی ازاین نمایش پس از میدان طاق در دیگر حسینیه ها اجرا می شود و پس از پایان آن عزاداران خود را برای اقامه نمازظهر عاشورا آماده می کنند.
پس از برپایی نمازظهر عاشورا، غذای نذری بین عزاداران و میهمانانی که از دور ونزدیک وارد این بندر شده اند، توزیع می شود.
دراین بندر تاریخی رسوم و سنت های دیگری از گذشته برجای مانده که در دیگر شهرهای استان بوشهر کمتر دیده می شود.
برپایی نوحه پامنبری و قرائت ' ریاض' و صبح روسیاه سنت هایی است که دست بدست از گذشتگان به نسل های بعد انتقال یافته و با شور خاصی برگزار می شود.
از دیگر آیین های مردم این خطه جنوبی کشور در ماه محرم و صفر برگزاری آیین تعزیه ' قانیان' و ' بیل ومنتیل ' است.
در تعزیه بیل ومنتیل روایت چگونگی تدفین اجساد مطهر یاران امام حسین (ع) به تصویر کشیده می شود.
تعزیه قانیان نیز براساس داستانی اجرا می شود که قانیان از پادشاه معروف رومی از برپایی سوگواری تعدادی از اهل بیت (ع) ممانعت کرده که پس از ارتکاب این عمل در خواب خود را در صحرای محشر می بیند که زبانه های آتش او را دربرمی گیرد.
این پادشاه پس ازاین خواب ازاین اقدام خود پشیمان و با ادای توبه در زمره علاقمندان به اهل بیت (ع) در می آید.
بندرریگ از بنادر تاریخی و قدیمی استان بوشهر از توابع شهرستان گناوه است.