جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

موزه رییسعلی دلواری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

موزه رییسعلی دلواری

Loading the player...

دانلود

اگر به بوشهر و اطراف آن سفر کرديد به شما توصيه مي کنيم بازديد از موزه رئيسعلي دلواري را از دست ندهيد. اين موزه در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان واقع شده است و فاصله آن تا بوشهر 45 کيلومتر است. براي رسيدن به موزه بايد از بوشهر، گرگور، چاه تلخ پائين و شورکي عبور کرده تا به دلوار برسيد. موزه رئيسعلي در ورودي دلوار قرار دارد و در حقيقت ساختمان موزه خانه و محل زندگي رئيسعلي دلواري بوده است.

     رئيسعلي دلواري سمبل مبارزه با استعمار انگليس است. موزه در زميني به مساحت بيش از 3 هزار متر ساخته شده است. فضاي داخلي موزه چهار دوره تاريخي مبارزات ضد استعماري را با استفاده از استند هاي سنگي، اسناد، تصاوير، اشياء شامل ابزار آلات جنگي و فضا سازي جلسات را پيش روي بازديد کنندگان قرار مي دهد. اتاق اول دروازه ورودي موزه محل نشست ها و جلسات سران قيام تنگستان بوده است. در حال حاضر در اين اتاق تنديس افرادي مانند رئيسعلي دلواري، آيت الله بلادي، خالو حسين دشتي و... به نمايش درآمده است. همچنين در موزه اسنادي از قبيل متن دستور حمله کابينه انگليس به ايران در سال 1856 ميلادي، سوگند نامه رئيسعلي دلواري؛ وصيت​نامه رئيسعلي دلواري، مجموعه اي از تمبر هاي قديمي و... به نمايش گذاشته شده است.

رئیسعلی دلواری‌ در کشاکش جنگ اول جهانی و در حمله انگلیسی‌ها به بوشهر، رشادت بسیاری از خود نشان داد و به شهادت رسید مزار رئيسعلي دلواري در قبرستان وادي السلام نجف اشرف قرار دارد. گفتني است تنديس رئيسعلي در ميدان رئيسعلي در بوشهر، ميدان رئيسعلي در دلوار و خانه او در دلوار به چشم مي خورد