سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

مهارت های کار با ابزار برقکاری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مهارت های کار با ابزار برقکاری

Loading the player...

اکثر افراد، ابزارهای برق کاری را می شناسند ولی با وظایف و نحوه کاربرد هر یک از آنها آشنا یی کامل ندارند برای کار با این وسایل بنا به دلایلی همچون ترس و نداشتن اعتماد به نفس کافی و... به سادگی  از کنار آن عبور می کنند.. در برق کاری ساختمان ها معمولا از ابزارهای ساده و عمومی همچون؛ انبردست یا سیم چین، فازمتر و پیچ گوشتی و نهایتاً سیم لخت کن و کاتر(موکت بر) استفاده می شود. در اینجا ما به معرفی چند وسیله برق کاری و عملکرد آنها می پردازیم . البته در کار با وسایل برق کاری مهمترین نکته رعایت اصول ایمنی است.

انبردست: از این انبردست برای صاف کردن یا تاباندن سیم ها به یکدیگر استفاده می کنند.

سیم لخت کن : این وسیله دارای دو لبه وشیار هایی در جهت قائم است که بوسیله پیچ و مهره می توان فاصله بین دو لبه را تنظیم کرد  پیچ فاصله را تنظیم می کند و مهره فاصله تنظیم شده را ثابت نگاه می دارد و برای لخت کردن سیم مورد استفاده قرار می گیرد. .

پیچ گوشتی : یکی از پر مصرفترین ابزار در سیم کشی و کارهای برقی می باشد. هر قدر دسته پیچ گوشتی بلندتر باشد بر اساس خاصيت اهرم راحت تر میتوان پیچ را بازو بسته کرد هرگز از پیچ گوشتی کوچک برای باز وبسته کردن پیچ های بزرگ استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن لبه های پیچ می شود. چون پیچ ها در دو نوع یک شیاره و دو شیاره ساخته می شوند .بنا براین دو نوع پیچ گوشتی ساده و چهار سو وجود دارد .شیار های مربوط به پیچ های دو شیاره به صورت متقاطع ( × )  می باشد که باید از پیچ گوشتی چهار سو استفاده کرد.

فازمتر : وسیله ایست شبیه پیچ گوشتی که علاوه بر باز وبسته کردن پیچ به منظور تشخیص سیم فاز از نول به کار میرود.فازمترها در نوع بزرگ و کوچک ساخته میشوند ضمنا لازم به ذکر است که فازمتر در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است که در اصل فازنما نام دارد چون صرفا فاز را از نول مشخص می کند.

سیم چین :یکی از وسایلی که یک برقکار همیشه به آن نیاز دارد ،سیم چین است. سیم چین ها نیزمانند سایر ابزارها بسیار متنوع هستند.سیم چین دارای دو لبه تیز است که به وسیله ان سیمها را قطع میکنند سیم چین به طور کلی برای بریدن سیم استفاده می شود.

 

{gallery}tolidvijhe/bargh{/gallery}