جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان‌گذران به مناطق ساحلی و تالابی ‌بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان‌گذران به مناطق ساحلی و تالابی ‌بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: مهاجرت پرندگان زمستان گذران شامل پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک، درنا، سلیم، آبچلیک، غاز، لک لک و پرستوهای دریایی به مناطق ساحلی و تالابی استان بوشهر آغاز شد.

مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان‌گذران به مناطق ساحلی و تالابی ‌بوشهر

 

حسین دلشب با بیان اینکه استان بوشهر با داشت ظرفیت‌های مناسب زیست انواع پرندگان را فراهم کرده است اظهار داشت: همه ساله در نیمه دوم  و از اوائل آبان ماه ، مهاجرت و زمستان گذرانی  پرندگان آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر آغاز می‌شود.
 
وی با بیان اینکه این پرندگان مهاجرت خود از عرض‌های شمالی‌تر به ویژه کشورهای شمالی و منطقه سیبری به  مناطق جنوبی‌تر انجام می‌دهند افزود: استان بوشهر یکی از مهم‌ترین زیستگاههای زمستانی این پرندگان  و مورد توجه سازمان  بین المللی پرندگان «IBA» است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  با اشاره به وجود بیش از 900 کیلومتر نوار ساحلی در استان بوشهر خاطرنشان کرد: این استان  با توجه به دارا بودن حدود 900 کیلومتر نوار ساحلی با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی ، تنوع گیاهان آبزی  و وفور مواد غذایی ، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است.
دلشب با بیان اینکه 7 منطقه  تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر است افزود:  پارک ملی دریایی نایبند، پارک ملی دیر- نخیلو، منطقه حفاظت شده مند و حله، اثر طبیعی ملی خارکو و پناهگاه حیات وحش خارک  و سواحل استان از محلهای اصلی زیست پرندگان مهاجر است.
وی با بیان اینکه بیش از 110  گونه از 20 خانواده پرندگان زمستان گذران در استان بوشهر شناسایی شده گفت: این پرندگان از خانواده‌های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک ، درنا، سلیم، آب‌چلیک ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تاکید بر مناسب بودن زیستگاه‌های پرندگان در استان بوشهر افزود: امید می‌رود با  بارندگی‌های مناسب در پاییز و اوایل زمستان  در زمان اوج مهاجرت پرندگان به استان بوشهر در اواخر دی و اوائل بهمن، استان بوشهر میزبان  جمعیت مناسبی از این پرندگان باشد.
دلشب تصریح کرد: مهاجرت این پرندگان علاوه بر بالابردن تنوع زیستی اکوسیستم‌های استان، نقش مهمی در جلب اکوتوریسم، رونق فیلم و عکاسی در حوزه طبیعی و توسعه زیبایی شناختی دارد .
وی با بیان اینکه اقدامات خوبی برای اشاعه فرهنگ زیست محیطی پرندگان در میان عموم مردم و افراد بومی و محلی در مناطق استان بوشهر انجام شده خاطر نشان کرد: تنویر افکار عمومی با چاپ و پخش پوستر، تراکت و دفترچه، جلسات مکرر با سمن‌های زیست محیطی و استقرار ایستگاههای پرنده نگری در محل‌های حضور و فراوانی پرندگان آبزی ، نمونه‌هایی از این فعالیت‌ها بوده است..