سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

مفاخری از استان بوشهر مدیر پروژه واکسن کرونا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مفاخری از استان بوشهر مدیر پروژه واکسن کرونا

دانلود

*"با دکتر جلیلی" مدیر پروژه واکسن کرونا*

أکتر دارابی معاون امور استان ها سازمان صدا و سیما گفتند: دکتر حسن جلیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، مدیر عامل شفا فارمد و مدیر پروژه واکسن کوویران برکت در ستاد اجرایی فرمان امام است. اهل بوشهر، متواضع، پرکار، مومن، پاکدست و یک " *مدیر جهادی* " به معنای واقعی است.

در جمع مدیران از ایشان تجلیل کردیم تا کمترین وظیفه خود را نسبت به مفاخر و دانشمندان کشورمان را انجام داده باشیم. سیمای استان ها و صدا و سیمای بوشهر هم قرار شد مستند وی را بسازند تا الگویی برای جوانان کشور باشد.

دکتر جلیلی درباره منشاء ویروس کرونا از دو روایت گفت:

کرونا ویروسی طبیعی بوده است که ۸-۷ سال پیش در غاری پر از خفاش تعدادی از افراد (احتمالاً محقق) به آن مبتلا و همه فوت کرده اند. اخیرا آمریکایی ها اعتقاد دارند که ویروس از این افراد جداسازی شده و بمورد مطالعه قرار گرفته و بنا بدلایلی نامشخص از آزمایشگاه فرار کرده است.

 و لذا چین باید پاسخگوی این امر و پنهانکاری آن باشد.

دسته دوم هم اعتقاد دارند که گسترش این ویروس کاملا طبیعی رخ داده و عامل انسانی در آن دخیل نبوده است.

او گفت: کرونا همه جمعیت دنیا را درگیر کرده است . راه غلبه بر آن " *واکسیناسیون* " و رعایت مقررات بهداشتی است. این امر به قدری اهمیت داشت که در انگلستان به دنبال تشکیل "وزارت واکسن" و در آمریکا کمیته ای ویژه تشکیل شد که هر ۴۸ ساعت یک بار با حضور رئیس جمهور تشکیل جلسه می داد.

دکتر جلیلی گفت: ایران پیشتاز تولید و ساخت واکسن حدود ۱۰۰ سال قبل در میان کشورهای منطقه بوده است. و برای واکسن کرونا در ایران ۶ تا ۷ شرکت دست اندرکار آن هستند. برای کل جمعیت دنیا ۱۶-۱۴ میلیارد دوز واکسن مورد نیاز است برخی از متخصصین بر این عقیده اند، از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران باید ۶۰ میلیون نفر  واکسینه شوند که تولید داخلی واکسن کرونا در کشور،  شرایط تحریم، کار بزرگی بوده است. وی افزود شرایط کشور برای واکسن در هفته های پیش رو بسیار بهتر خواهد شد.

او از موانع و چالش های پیش رو برای تولید و ساخت واکسن گفت که چگونه او و جوانان همراهش موفق شدند بر این مشکلات غلبه یابند. دکتر حسن جلیلی یکی از ده ها چهره های علمی و مفاخر کشور هستند. قدر آنها را بدانیم و شرایط کار و خدمت شایسته برای آنان را مهیا سازیم.