سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

معرفی پنج نمایش از نمایش‌‌های راه‌یافته به بیست و هشتمین جشنواره استانی بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

معرفی پنج نمایش از نمایش‌‌های راه‌یافته به بیست و هشتمین جشنواره استانی بوشهر

بوشهر کنگان دیر و آبپخش در این جشنواره نمایندگانی دارند

معرفی پنج نمایش از نمایش‌‌های راه‌یافته به بیست و هشتمین جشنواره استانی بوشهر

«گرگو»، «سیرافولوژی»، «ایران»، «مخ‌کشون» و « تاریخ مردم کوچه و بازار فرانسه در قرن۱۸» نام پنج نمایش از ۱۰ نمایشی است که از بوشهر، کنگان، بندر دیّر و آبپخش به این جشنواره راه یافته‌اند.

 آنچه در ادامه می‌خوانید، خلاصه‌ای از داستان و نیز معرفی عوامل اجرائی این نمایش‌ها است:

نمایش «گرگو» از بوشهر به کارگردانی و نویسندگی غلامرضا احمدی است که به بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی بوشهر راه پیدا کرده است.

«گرگو» روایتگر قصه تعدادی از جاشوان لنج تیمور است که از پولداران شهر محسوب می‌شود را می‌دزدند و به قصد تجارت چوب راهی آفریقا می‌شوند. ناخدا که راه را نمی‌شناسد، مسیر را گم کرده و سر از اروپا در می‌آورند و در آنجا... .

محمدعلی محب‌زاده، احمدرضا قربانی، هادی ارشدپور، محمدکازرونی در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند.

دیگر عوامل اجرائی این نمایش عبارتند از:

موسیقی: مهناز معموری، طراحی صحنه: عبدالکریم محمودی‌نیا، طراحی لباس: بنفشه مهرپرور، طراحی آفیش و بروشور: مجید میرزایی، افکت و نور: عباس عظیمی، منشی صحنه: مریم شهریاری، مدیر صحنه: غلامرضافرج‌زاده

نمایش «سیرافولوژی» از کنگان به کارگردانی و نویسندگی ابوذر مختارزاده از کنگان است که توانست نظر هیات بازبین بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی را به‌خود جلب و به آن را پیدا کند.

«سیرافولوژی»، روایتی جدید اززیر آب رفتن سیراف است. عناصری بیگانه سیراف را در تسخیر خود درآورده‌اند. عده‌ای از بومیان سیراف در تلاش برای از بینبردن این نیروها می‌گردند.

علیرضابهرامی، ندا ملانوروزی، محمد بازدار، محسن حیاتی، .معصومه اندیشه‌خوش، المیراناصری، خالد اسماعیلی، صدیقه ملایی و یاسین امراری‌زاده، بازیگرانی هستند که در «سیرافولوژی» هنرنمائی خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، دستیار کارگردانی این نمایش را نازخاتون هوشمند به‌عهده داشته و دیگر عوامل عبارتند از: طراح دکور و صحنه: علیرضا بهرامی، مشاوران کارگردان: حسن مختارزاده و محمود حیدریف طراح و اجرای نور: زهرا رادمهر، طراح لباس: المیرا ناصری، انتخاب موسیقی: آریا نصوری، طراح بروشور و پوستر: محسن حیاتیف ساخت دکور: مرتضی نیکپور و آریا نصوریف مدیر تدارکات: امیرحسین ابراهیمی و مدیر گروه: حجت سطحانیان

نمایش «ایران» به کارگردانی فضل‌الله عمرانی و نویسندگی موسی درویشی یکی از ۱۰ نمایشی است که به بیست و هشتمین دوره از جشنواره استانی بوشهر راه یافته است. این نمایش که از شهرستان دیر انتخاب شده است، کاری از گروه تئاتر آفرینگان است.

نمایش ایران روایتگر جاشوان و ناخداهاىی است که در دریا غرق شده و اسیر پریان دریایى شده‌اند و حال به‌دنبال راه فرار و نجات از دست پریان هستند که با یکى از ناخداهاى قدیمى بندرشان که پیشتر از آن‌ها در دام پرى افتاده و عاشق پرى دریا شده، روبرو مى‌شوند و... .

عوامل اجرائی نمایش «ایران» عبارتند از:

بازیگران: قحطبه فخرایى، یوسف ابراهیمى، فضل‌الله عمرانى، پژمان برزگر، حسن قانون، غلامرضابردستانى، امین خیاط و حبیب مومنى

طراح صحنه: امین خیاط، طراح لباس و نور: زیبا دریاسفر، موسیقى: عباس هوشمند، امین یوسفى و فرشادقاسمى و طراح چهره: قحطبه فخرایى

نمایش «مخ‌کشون» به کارگردانی و نویسندگی کوشیار یزدانی از آبپخش، یکی از ۱۰ نمایشی است که با رای هیات بازبین بیست و هشتمین جشنواره استانی بوشهر به این دوره از جشنواره راه یافته است.

داستان این نمایش درباره جاده‌ای است که قرار است وسط نخلستان و رودخانه کشیده شود که با این اقدام، هزاران نخل و قسمت‌های زیادی از رودخانه از بین می‌رود..و پسری از قشر ضعیف جامعه که عاشق دختر کدخدا شده و کدخدا از این عشق سوء استفاده می‌کند و برای پسر شرط می‌گذارد که اگر دختر را می‌خواهد باید ... .

بازیگران این نمایش عبارتند تز: نورالله حاجی‌پور، مهدی نیکخواه، میثم احمدی، کوشیار یزدانی، کیومرث عشیاری، ستاره بهزادپورف آزیتا بروشم و مسعود فخرالدینی.

گروه موسیقی: حسینقلی صابری (نی انبان) و کاوه یزدانی(نوا)

گریم: فاطمه احمدی، نور: محمد رحمتیف فرم:امین فریبرزی و محمد دهقان، تیزر: مرتضی بهرامی و شعر محلی: جواد نگهبان)گزگزوک (

نمایش «تاریخ مردم کوچه و بازار فرانسه در قرن۱۸» به کارگردانی میثم گزی و نویسندگی پیام لاریان، یکی از چهار نمایشی است که از بوشهر به بیست و هشتمین جشنواره استانی بوشهر راه یافته است.

داستان نمایش: پژوهشگر و نویسنده‌ایی مشهور درمخمصه‌ای گرفتار می‌شود. او که گرفتار سه خلافکار شده متوجه می‌شود که شخص دیگری پول داده تا اورا بکشند و در این میان... .

اسماعیل احمدی، امین چاهشوری، مرتضی قائد‌پوری، جواد متین و حامد مظفری در این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند.

دیگر عوامل نمایش عبارتند از:

موسیقی: محسن قاید پوری و علی باغکی

نور: حسن ابوالحسنی

یادآور می‌شود، بیست‌و‌هشتمین جشنواره تئاتر استانی بوشهر، سوم لغایت هشتم مهرماه در محل تئاتر شهر بوشهر برگزار می‌شود.