جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

مشکل آب آشامیدنی استان بوشهر برطرف می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مشکل آب آشامیدنی استان بوشهر برطرف می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: با تکمیل طرح‌های تدوین شده در عرصه آب شیرین‌کن، مشکل تامین آب آشامیدنی استان بوشهر برطرف می‌شود.

مشکل آب آشامیدنی استان بوشهر برطرف می‌شود

 

کیقباد یاکیده در نشست بررسی وضعیت آب آشامیدنی استان بوشهر با بیان اینکه این آب این استان به منابع آبی استان‌های هم‌جوار وابسته است اظهار داشت: بیش از 90 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از سدکوثر در استان کهکیلویه و بویر احمد و کازرون در استان فارس تامین می‌شود که در طول سال با فراز و نشیب‌هایی مواجه است.
وی با بیان اینکه طرح‌های تامین آب آشامیدنی استان بوشهر از ظرفیت ساحل و دریا طراحی شده است تصریح کرد: بر این اساس طرح های آب شیرین‌کن در نقاط ساحلی استان بوشهر با ظرفیت‌های متفاوت تدوین و در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با تاکید بر راه اندازی دو طرح آب شیرین‌ کن در بوشهر و کنگان افزود: این دو طرح با مشارکت بخش خصوصی اجرایی شده که نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی دو شهر یاد شده دارد.
یاکیده از تدوین 5 طرح آب شیرین کن در نقاط ساحلی استان بوشهر خبرداد و گفت:  آب شیرین 35 هزار متر مکعبی بوشهر، 28 هزار متر مکعبی جم در سیراف و طرح‌های آب شیرین‌کن دلوار و عسلویه از دیگر برنامه‌ها است که با تکمیل این طرح‌ها مشکل تامین آب آشامیدنی استان بوشهر برطرف می‌شود.
وی از اجرای طرح‌های تجهیز چاه‌های استان بوشهر برای افزایش تامین آب خبرداد و افزود: طرح‌های حفر، کف شکنی و تجهیز چاه‌های آب آشامیدنی استان بوشهر که در سال‌های اخیر با افت آب زیرزمینی مواجه بوده‌اند اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر تولید آب خاکستری از پساب آب کولرهای گازی و استفاده از روند سعدآباد در تامین آب آشامیدنی را از دیگر برنامه‌ها دانست.
یاکیده با اشاره به افزایش سرانه مصرف آب در استان بوشهر تصریح کرد: سرانه مصرف آب در استان بوشهر 290 لیتر بوده که با اجرای طرح‌های آبرسانی به 340 لیتر افزایش یافته که این مهم سبب ایجاد مشکلات در این عرصه شده است.
وی با تاکید بر فرهنگ بهینه سازی مصرف آب بیان کرد: تنها راه عبور از بحران کم‌آبی و تنش آبی مشارکت بیشتر مشترکان آب است که در این راستا باید این مهم ترویج و فرهنگ سازی شود.
وی با اشاره به ساخت مخازن ذخیره آب آشامیدنی در استان گفت: 32 شهر در استان بوشهر تحت پوشش خدمات شرکت آبفا قرار دارد که 16 شهر آن 50 درصد بالای استاندارد دارای مخازن ذخیره آب هستند.