جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

مشعل های فشار بالا و میانی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی راه اندازی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

مشعل های فشار بالا و میانی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی راه اندازی شد

مشعل های فشار بالا و میانی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی راه اندازی شد

مشعل های فشار بالا و میانی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی راه اندازی شد

روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز گذشته به نقل از پیام معتمد اعلام کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، با صدور مدارک آمادگی پیش راه اندازی ( آر اف سی)، آمادگی راه اندازی (آر اف اس یو) و دستورالعمل های ایمنی پیش راه اندازی (پی اس اس ای آر)، از طریق نرم افزار راه اندازی آی سی آ پی اس ( ICAPS)، واحدهای 122، 130 و 140 پالایشگاه فاز 13 در سرویس قرار گرفت.
وی افزود: در این ارتباط پیش از ورود گاز شیرین به پالایشگاه، سیستم های کنترل و ایمنی واحدهای یاد شده نیز پس از انجام همه تست های مرتبط و اجرای مانورهای بحران در شرایط اضطراری آزمایش شدند.
معتمد، با اشاره به اینکه هم اکنون واحدهای توزیع آب (126)، تولید هوای ابزار دقیق و صنعتی(123) و تولید نیتروژن پالایشگاه به بهره برداری رسیده است، ادامه داد: با برنامه ریزی های انجام شده، در چند روز آینده، با دریافت آب خام از آبگیر مشترک فازهای 13 و 22 تا 24، واحدهای تولید بخار، آب خالص و آب خنک کننده آماده راه اندازی می شود.
مجری فاز 13 پارس جنوبی بیان کرد: با نهایی شدن آخرین فرآیندهای تکمیل سیستم کنترل و ایمنی پالایشگاه، اولین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز 13 تا پایان بهمن ماه امسال راه اندازی و تزریق گاز شیرین به شبکه سراسری آغاز می شود.
وی پیشرفت کل طرح فاز 13 را 86.33 درصد اعلام کرد و افزود: اکنون پالایشگاه فاز 13 با حضور بیش از 6500 نفر نیروی کار ماهر در بخش خشکی از شرایط مناسبی برخوردار است و پیشرفت این بخش از طرح به 90،38 درصد رسیده است.
معتمد اظهار کرد: باتوجه به انجام همزمان عملیات حفاری، ساخت سکوها، اجرای خط لوله دریایی و بخش خشکی، سال آینده کل طرح توسعه فاز 13 به بهره برداری نهایی می رسد.
مجری فاز 13 پارس جنوبی یادآور شد: این طرح در چهار بخش ساخت سکوهای دریایی، خط لوله دریا، حفاری و پالایشگاه خشکی توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های پتروپایدار، مپنا و صدرا برای استخراج روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک پارس جنوبی و تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و چهارصد تن گوگرد در استان بوشهر در دست اجراست.
میدان عظیم پارس جنوبی شامل ١٣ پالایشگاه بزرگ گازی و ٤٠ سکوی تولیدی است که از این شمار تاکنون ١٠ پالایشگاه در بخش خشکی و ٢٥ سکو در دریا تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
در مجموع، کار ساخت سه پالایشگاه دیگر در دست اجراست و از ١٥ سکوی فازهایی که باید تکمیل و آماده راه اندازی شوند، هم اکنون ١٢ سکو در کارخانه شرکت های سازنده در دست ساخت است و 2 سکو نیز از طرح توسعه فاز ١١ در مدت ٢ سال آینده و پس از نهایی شدن قرار داد توسعه این طرح ساخته خواهد شد.
از سال 1374 عملیات اجرایی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر آغاز شده و تاکنون از مجموع 24 فاز توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی 18 فاز به بهره برداری رسیده و 6 فاز دیگر در دست اجراست که تا پایان سال 1397 باید همه این طرح ها به بهره برداری برسد.
هم اکنون از 18 فاز در بهره برداری میدان گازی پارس جنوبی روزانه 540 میلیون مترمکعب گاز تولید می شود.