سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مسجد جامع سیراف بازسازی و ساماندهی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مسجد جامع سیراف بازسازی و ساماندهی می‌شود

مسجد جامع سیراف بازسازی و ساماندهی می‌شود

مسجد جامع سیراف بازسازی و ساماندهی می‌شود

ناصر امیرزاده  صبح امروز در بررسی روند اجرای طرح‌های بازسازی ابنیه‌های تاریخی استان بوشهر با بیان اینکه این استان دارای جایگاه مهمی در آثار و بناهای تاریخی است اظهار داشت: بسیاری از ابنیه‌های تاریخی استان بوشهر در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده و بخشی از آثار نیز در نوبت ثبت آثار جهانی و بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه سیراف از جایگاه مهمی  برخوردار است تصریح کرد: بندر تاریخی سیراف با قدمت تاریخی بیش از 3 هزار سال در کنار خلیج فارس  از ظرفیت های مهم تاریخی برخوردار است که این ابنیه باستانی در نوبت ثبت جهانی قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه ساکنان بندر تاریخی سیراف با کشورها و مناطق مختلف ارتباط تجاری داشته‌اند خاطر نشان کرد:  بر اساس اسناد موجود  ساکنان بندر تاریخی سیراف روابط تجاری زیادی با روم و یونان در اروپا و ماداگاسکار در آفریقا تا کانتون چین در آسیا در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشته است.

امیرزاده با اشاره با ساماندهی آثار بجا مانده در محوطه باستانی سیراف خاطر نشان کرد:مسجد جامع تاریخی سیراف یکی از آثار با ارزش  این بندر باستانی مربوط به قرون اولیه اسلامی است که با تخصیص اعتبارات لازم بازسازی و ساماندهی می‌شود.

وی بیان کرد: این مسجد که بر روی بقایای آثاری از دوره ساسانی احداث شده که توسط هیئت مشترک ایرانی  و انگلیسی به سرپرستی دیوید وایت هوس کشف شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه آسیب‌هایی  به مسجد باستانی سیراف وارد شده تصریح کرد: این مسجد که در کنار ساحل دریا قرار گرفته سبب شده که آسیب‌هایی به بنا وارد شود که برای حفاظت اولیه و جلوگیری از نفوذ آب دریا به بنا دیوار حفاظتی در لبه ساحلی ایجاد شده است.

امیرزاده بیان کرد: از جمله عملیاتی که برای ساماندهی سیراف در نظر گرفته شده  پاکسازی محیطی و قطع درختچه‌ها در فضای داخلی بنا که منجر به آسیب بنا  شده و نیز محصور کردن عرصه و حریم بنا است.

وی  افزود: اعتبار حفاظتی این اثر تاریخی از منابع ملی و استانی تامین شده است.