حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۷

مرد مهربان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مرد مهربان

دانلود

حیوانات موجودات زنده‌ای هستند که برخی از آنها به انسان‌ها خدمت می‌کنند و لذا اخلاق اسلامی اقتضا می‌کند با آنها مهربان بود همان گونه که امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) با آنها مهربانی می‌کرد.

موجودت بی‌شماری را خداوند خلق کرده است که برخی از آنها در اختیار انسان‌ها بوده و برای رفاه حال آنها تلاش می‌کنند که از این‌ جهت حقی از آنها به گردن انسان ثابت می‌شود، رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: حیوان شش حقّ به گردن صاحب خود دارد: هر گاه از آن پیاده شد علفش دهد، هرگاه از آبی گذشت آبش دهد، به ناحق آن را نزند، بیشتر از قدرتش آن را بار نکند، بیشتر از توانش آن را راه نبرد و مدت زیادی روی آن درنگ نکند.» (الخصال، ج ‌1، ص 331)
امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) به حیوانات احترام گذاشته و حقوق آنها را رعایت می‌کردند و نسبت با آنها مهربان بودند به‌طوری که نقل می‌کنند روزی آن حضرت مشغول غذا خوردن بودند که سگی آمد و برابرش ایستاد، حضرت لقمه‌ای دردهان خودش می‌گذاشتند و لقمه‌ای نیز جلوی سگ می‌انداخت، مردی که این صحنه را مشاهده می‌گرد عرضه داشت: ای فرزند رسول خدا! اجازه دهید این حیوان را دور کنم. امام فرمود: «نه رهایش کنید! من از خدا شرم می‌کنم که جانداری به‌صورت من نگاه کند و من در حال غذا خوردن باشم و به او غذا ندهم.» (بحارالانوار، ج ‌43، ص 353)