جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مردم بوشهر در روز عاشورا اشک ماتم ریختند - نمایش محتوای خبر

 

 

مردم بوشهر در روز عاشورا اشک ماتم ریختند

عاشقان سید و سالا شهیدان امام حسین (ع) در استان بوشهردر شب و روز دهم محرم اشک ماتم ریختند

مردم بوشهر در روز عاشورا اشک ماتم ریختند

عزاداری سالار آزادگان جهان برای مردم بوشهر نه یک عادت بلکه یک سنت است، سنتی که مظهر وحدت و نماد هویت ملی و مذهبی آنها است و کودک وپیرش این مصیبت بزرگ را با عزاداری به محضر حضرت ولیعصر (عج) تسلیت می گویند.
براساس این گزارش، عزاداران بوشهری در شب عاشورا با برگزاری آئین دمام، سینه زنی و یزله که دارای ریتم تندی است از سوی مردان در مسجدها و مراسم عزاداری زنان در خانه هاعزادارای کردند.
همچنین زنان و مردان بوشهری با برگزاری آئین صبحدم، نواختن طبل عزا و برسرگرفتن گهواره علی اصغر(ع) درمسجدها تا نماز صبح با حضرت زینب عقیله بنی هاشم همدردی کردند.
ارادتمندان به امام حسین (ع) همچنین از صبح روز عاشورا نیز در تجمع عاشورائیان با راه انداختن دسته های عزاداری وبرگزاری آئین زنجیر و سینه زنی در مصلی شهر این مصیبت بزرگ را به حضرت ولی عصر (عج) تسلیت گفتند.
گفتنی است، شاعران و مداحان این سرزمین قرن ها است که با سروده ها و نوای توحیدی خود پیام و خاطره نهضت عاشورا را در اذهان زنده نگه داشته اند.
بوشهر یکی از مهم ترین کانون های عزاداری عاشورای حسینی در ایران است و همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران در ماه های محرم و صفر است.
آئینهای سینه زنی سنتی، علم کشون، علم گردانی، مراسم شب یازدهم، گهواره علی اصغر، شروه خوانی و تعزیه از جمله مراسمهای عزاداری استان بوشهر است که در فهرست آثار ملی معنوی کشور به ثبت رسیده است.