سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

محمد صادق نبوی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محمد صادق نبوی

Loading the player...

محمد صادق نبوی

حاج سيد محمد صادق فرزند حاج سيد علی نبوی در سال 1318 هجری قمری در روستای چاوشی  دشتی به دنيا آمد . وي از سادات سرشناس و از شاعران منطقه دشتي بود . او به سن هفت سالگی به مکتبخانه ی شيخ علی بن شيخ حمود رفت و به مدت شش سال در آن مکتبخانه به فرا گرفتن قران مجيد و پاره ای از کتب فارسی پرداخت ، سپس در سن سيزده سالگی برای تحصيل مقدماتی علوم عربی به روستای ميانخره خدمت استاد سيد علينقی دشتی شتافت  و در سن 18 سالگی دوره کتب صرفی و نحوی را به پايان رسانيد . مرحوم نبوی در سن 20 سالگی ازدواج کرد .

در سال 1304 به عنوان معلم در اهواز استخدام شد . پس از بازگشت به موطن خود از 1308 تا 1338 که بازنشسته شد در شهرهاي خورموج ، کنگان ، اهرم و گناوه به معلمي ، دبيري و نمايندگي معارف (رياست آموزش و پرورش) مشغول بود . پس از بازنشستگي تا 10 ارديبهشت 1360 در اهرم زندگي کرد ، در آن سال به بوشهر آمد و در کوي سنگي اقامت گزيد . نبوي در سال 1369 در بوشهر درگذشت .

مرحوم حاج سيد محمد صادق نبوی طبق شجره نامه سادات دشتی با سی و نه واسطه نسبش به حضرت امام زين العابدين علی بن حسين منتهی می گردد . گرچه او در بعضی از نقاط استان به تدريس پرداخت و بعنوان یک معلم و دبیر در آن زمان شناخته می شد ولی در عین حال در شعر و شاعری نمونه بود .

سيد محمد صادق نبوی در روز دهم آذر 1369 خورشيدی برابر با 12 جمادی الاول۱۴۱۱ ه ق در بوشهر زندگی را بدرود گفت و در زادگاه خود روستاي چاوشي مدفون گرديد . او در سرودن انواع شعر از قصيده ، قطعه ، غزل ، رباعي و پند و اندرز و ماده تاريخ دست داشت.

این خشت که زير پای این بنيان است       اغشته به خون صد هزار انسان است

 

فردا که من و تو نيز در خاک رويم               تا پيکر ما خشت کدامين ايوان است

 

{gallery}seda/yaremehraban{/gallery}