سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

لاشه دو قطعه دلفین در جزیره خارگ مشاهده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

لاشه دو قطعه دلفین در جزیره خارگ مشاهده شد

لاشه دو قطعه دلفین در جزیره خارگ مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: لاشه دو قطعه دلفین در سواحل جزایر خارگ و خارگو از گونه بینی بطری دیده شده است.

آقای دلشب افزود: در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که این دلفین‌ها بر اثر ضربه‌ پروانه قایق یا کشتی تلف شده‌اند اما برای بررسی از بافت یکی از دلفین‌ها نمونه برداری و به آزمایشگاه فرستاده شده است.

وی با بیان این‌که سالانه تعدادی از این دلفین‌ها بر اثر برخورد با کشتی ها و قایق ها از بین می‌روند، گفت: دُلفین‌ها رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها وگراز ماهی‌ها دارند و اجدادشان نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند.

آقای دلشب، با بیان ویژگی‌های دلفین‌ها ادامه داد: زیستن گروهی به بسیاری از انواع دلفین‌ها کمک می‌کند تا خطرات زندگی در طبیعت برای خود و فرزندانشان کم شود. آنها همانند بسیاری از پستانداران پس از به دنیا آوردن فرزندانشان، به آنها شیر می‌دهند. همچنین توان شنوایی بسیار قوی دارند که از آن برای یافتن طعمه‌هایشان یعنی ماهیان و سَرپایان (رده‌ای از شاخه نرم‌تنان) بهره می‌گیرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به این‌که۴۰ گونه دلفین وجود دارد که در ۱۷رده گوناگون رده‌بندی شده‌اند، گفت: دلفین‌ها به علت توانایی‌های هوشی بالا، ظاهر دوستانه، و جنب و جوش همیشگی‌شان، همیشه توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده‌اند و آنها نه تنها در فرهنگ و هنر آدمیان حضور پیدا کرده‌اند، که انسان‌ها برای یافتن ماهی، مین‌یابی، و حتی خوردن گوشت از دلفین‌ها بهره گرفته‌اند.

دلشب از همگان خواست در نگهداری انواع گونه‌های جانوری، به ویژه آبزیان و دلفین‌ها، بیشتر بکوشند.