سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

فاز نخست آب شیرین‌کن بوشهر شهریورماه وارد مدار تولید می‌شود‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

فاز نخست آب شیرین‌کن بوشهر شهریورماه وارد مدار تولید می‌شود‌

معاون استاندار بوشهر گفت: ساخت تاسیسات آب شیرین‌کن ‌روند اجرایی مطلوبی دارد به‌گونه‌ای که فاز نخست این پروژه شهریورماه امسال وارد مدار تولید می‌شود.

فاز نخست آب شیرین‌کن بوشهر شهریورماه وارد مدار تولید می‌شود‌

 

 سید محمدحسن باستی با بیان اینکه بحران کم‌آبی یکی از مشکلات مهم استان بوشهر است، اظهار داشت: تنها شش تا هشت درصد آب مصرفی بوشهر در این استان و مابقی که بیش از 92 درصد است، از دو استان هم‌جوار تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 40 درصد آب مصرفی استان بوشهر از شهرستان کازرون در استان فارس تامین می‌شود، خاطر‌نشان کرد: به سبب خشکسالی دهه گذشته ظرفیت ره‌آورد آب از رودخانه شاپور، چشمه ساسان و چاه‌های سربالش کازرون کاهش یافت که این مهم آثار نامطلوبی در تامین آب آشامیدنی این استان گذاشت.
معاون استاندار بوشهر با اشاره به اینکه چشمه ساسان در کازرون از مدار تولید آب به سبب خشک شدن خارج شد گفت: چاه‌های سر بالش این شهرستان هم به سبب کم آبی میزان آبدهی آن‌ها کاهش یافت و تنها رودخانه شاپور تامین کننده آب از کازرون است.
باستی با بیان اینکه در فصل زمستان تامین آب از کازرون از مشکل مواجه نیست، گفت: با شروع فصل تابستان و افزایش مصرف و کاهش میزان انتقال آب بر بحران کم‌آبی می‌افزاید.
وی با بیان اینکه مردم استان بوشهر شرایط سختی در بحران کم‌آبی دارند افزود: برای حل مشکلات کم آبی پیگیری‌های زیادی انجام شده که با توجه به تلاش‌های انجام شده میزان آبدهی از کازرون به خط انتقال بوشهر افزایش یافت.
معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به اینکه تا 3 روز قبل میزان آبدهی از کازرون به بوشهر با کاهش 35 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بود افزود: پیگیری‌های انجام شده سبب افزایش میزان آب ورودی به شبکه آبرسانی بوشهر از شهرستان کازرون شد.
باستی با تاکید بر مصرف بهینه آب از سوی مشترکان تاکید کرد: برای گذر از بحران کم‌آبی تنها با مصرف بهینه آب امکان پذیر است که باید مردم صبور استان بوشهر این مهم در دستور کار خود قرار دهند.
وی با اشاره به اجرای طرح آب شیرین‌کن بوشهر گفت: این طرح با ظرفیت 10 هزار متر مکعب در شبانه روز طراحی شده که با روندی که در پیش است شهریور ماه امسال فاز نخست آن وارد مدار تولید می‌شود تا بتواند بخشی از کسری از آب آشامیدنی شهر بوشهر را  جبران کند.
معاون استاندار بوشهر افزود: با طرح‌هایی که در دست اجرا است، پیش بینی می‌شود تابستان آینده استان بوشهر نسبت به تابستان فعلی با مشکلات کمتری در حوزه تامین آب آشامیدنی مواجه باشد.