جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

عملیات گرده افشانی در ۸۰ درصد نخیلات استان بوشهر انجام شد - نمایش محتوای خبر

 

 

عملیات گرده افشانی در ۸۰ درصد نخیلات استان بوشهر انجام شد

عملیات گرده افشانی در ۸۰ درصد نخیلات استان بوشهر انجام شد

عملیات گرده افشانی در ۸۰ درصد نخیلات استان بوشهر انجام شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: گرده افشانی برای تلقیح نخیلات در ۵.۵ میلیون اصلح نخل در استان بوشهر آغاز که تاکنون عملیات گرده افشانی ۸۰ درصد نخیلات استان به پایان رسیده است.

محمد تقی منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه استان بوشهر از قطب‌های تولید خرما در کشور است اظهار داشت: سال قبل نخل‌داران این استان 145 هزار تن خرما برداشت و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کردند.

وی با اشاره به اینکه سطح زیرکشت نخلستان‌های استان بوشهر 34 هزار هکتار است تصریح کرد: در این اراضی افزون بر 5 میلیون و 500 هزار اصله نخل کشت شده که 70 درصد آن در دشتستان قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به آغاز عملیات گرده افشانی در نخلستان‌های استان بوشهر گفت: گرده افشانی برای تلقیح نخیلات از ماه گذشته آغاز و تاکنون 80 درصد نخیلات استان بوشهر از این عملیات برخوردار شده‌اند.

منوچهری با بیان اینکه گرده‌ افشانی نخیلات به صورت سنتی و به دست کشاورزان انجام می‌شود افزود: اجرای گرده افشانی از مهم‌ترین عملیات زراعی خرماست که نقش بسیار مهمی در تولید دارد.

وی با بیان اینکه برداشت خرما در استان بوشهر از مهرماه آغاز می‌شود بیان کرد: نخستین محصول نخیلات خارک است که این محصول مرداد ماه برداشت می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی با اشاره به برداشت رطب به عنوان دومین محصول نخیلات تصریح کرد: رطب نیز اواخر مرداد ماه برداشت می‌شود که در مجموع 10 تا 15 درصد محصول نخیلات به خارگ و رطب اختصاص دارد.

منوچهری  با اشاره به برداشت خرما از مهرماه در این استان افزود: برداشت خرما از مهر آغاز و تا اواخر آبان در استان بوشهر ادامه دارد که پیش بینی می‌شود امسال 150 هزار تن خرما از 5.5 میلیون اصله نخل استان بوشهر برداشت شود.