جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسید - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسید

عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسید


عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسید

عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسید

 فرهاد ایزدجو  در جمع خبرنگاران در عسلویه با تاکید بر اجرایی شدن سیاست اقتصاد مقاومتی در پارس جنوبی اظهار داشت: با بومی سازی تمامی مراحل طراحی، اجراء، نصب، خرید و راه‌اندازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پارس جنوبی عملیاتی و اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات حفاری چاه‌های گاز سه سکوی 22 تا 24 پارس جنوبی  با تلاش متخصصان داخلی اجرایی شد خاطر نشان کرد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با تلاش متخصصان داخلی صنعت نفت عملیات حفاری  چاه‌های گاز سه سکوی 22 تا 24 پارس جنوبی به پایان رسید.

مجری فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی با بیان اینکه عملیات حفاری موقعیت سکوهای 22، 24A و 24B پارس جنوبی با پیشرفت 100درصدی به پایان رسید خاطر نشان کرد: هم‌اکنون حفاری در موقعیت سکوی اصلی فاز 23 پارس جنوبی با پیشرفت 80.4 درصد ادامه دارد.

ایزدجو از تکمیل عملیات حفاری چاه‌های  گاز در این سکوها  خبر داد و گفت: همزمان با دریافت لوله‌های CRA از شرکت ملی نفت ایران تا مهرماه امسال، عملیات نصب این لوله‌ها در هر چهار سکو آغاز شده و پس از آن عملیات تکمیلی چاه‌ها در مدت شش ماه پایانی سال انجام می‌شود.

وی،  با بیان اینکه سکوهای 24A و 24B دو سکوی اقماری و متصل به سکوهای اصلی دو فاز 22 و 23 این طرح گازی هستند افزود:  عملیات حفاری 11 حلقه چاه سکوی 22 پارس جنوبی و هشت حلقه چاه سکوی اقماری 24A  پارس جنوبی تکمیل شد.

ایزدجو با اشاره به اینکه نخستین سکوی عرشه فاز 22 پارس جنوبی با پیشرفت 89 درصد در موقعیت این فاز نصب می‌شود افزود:این سکو و سکوی 24A با پیشرفت 86 درصد فاز نخست طرح توسعه فازهای 22 تا 24 را تشکیل داده و معادل یک میلیارد فوت مکعب گاز را از حوزه مخزنی این فاز برداشت می‌کنند.

مجری فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی تصریح کرد: مراحل نهایی ساخت سکوی 22 درحال انجام است و حداکثر تا آبان ماه آماده حمل به سمت موقعیت جکت بارگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه سکوی 24A پارس جنوبی یک ماه بعد و تا پایان آذرماه امسال آماده نصب می‌شود افزود:علاوه بر دو سکوی ذکر شده، سکوی اصلی 23 با پیشرفت 81.5 و سکوی اقماری 24B با پیشرفت 75 درصد به عنوان آخرین سکوی این طرح با رعایت اصول ایمنی و استانداردهای مربوط در حال ساخت هستند.