سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

عملیات آبخیزداری در ۱۰ میلیون هکتار اراضی ملی اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

عملیات آبخیزداری در ۱۰ میلیون هکتار اراضی ملی اجرا می‌شود

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: در برنامه ششم توسعه ۱۰ میلیون هکتار عملیات آ‌بخیزداری و ۱.۲ میلیون هکتار عملیات بیابان‌زدایی اجرا می‌شود.

عملیات آبخیزداری در ۱۰ میلیون هکتار اراضی ملی اجرا می‌شود

 

خداکرم جلالی در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه  طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری یکی از موضوعات مهم در عرصه ملی است اظهار داشت: تحقق این مهم  در تعادل بخشی سفره‌های زیر زمینی آب موثر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی  با بیان اینکه بهره‌برداری بیش از حد از سفره‌های زیر زمینی خسارت جبران ناپذیری وارد می‌کند تصریح کرد: به سبب اینکه در طول سال‌های گذشته بیش از حد توان اکولوژیک  آب برداشت شده برخی از آب خوان‌ها تخریب شده است.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع با اشاره به اینکه با طرح‌های آبخیزداری می‌توان مشکلات آبخوان‌ها را برطرف کرد افزود: در اجرای این طرح مشارکت کشاورزان و روستائیان بسیار مهم و حائز اهمیت و کارآمد است که در قالب‌های مختلف این مهم طراحی و اجرایی شده است.
جلالی با بیان اینکه مشارکت مردم یک کار بزرگ فرهنگی است گفت: مشارکت مردم در همه عرصه‌ها در کشور به عنوان مدل کار موفق و کارآمد تبدیل شده بگونه‌ای که سایر دستگاه‌ها در توسعه از این مدل استفاده می‌کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح‌های آبخیزداری در استان بوشهر در حال اجراست خاطر نشان کرد:  اقدامات خوبی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان بوشهر شده ولی اعتبارات تخصیصی برای تکمیل این طرح‌ها جوابگو نیست.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع با اشاره به اینکه در لایحه برنامه ششم طرح‌های مهمی برای حوزه آب و محیط زیست تدوین شده تصریح کرد: بر اساس این برنامه 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام که بر این اساس سالانه 2 میلیون هکتار  طرح‌های آبخیزداری اجرا می‌شود.
جلالی از اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی خبرداد و خاطر نشان کرد: بر اساس لایحه برنامه ششم توسعه در مدت 5 سال یک‌میلیون و 200 هزار هکتار برنامه بیابان‌زدایی در کشور اجرا می‌شود که این میزان اجرای طرح 3 برابر برنامه پنجم توسعه است.
وی از اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی خبرداد و گفت: 125 میلیون هکتار از اراضی ملی و کشاورزی زیرپوشش طرح کاداستر قرار گرفته که تاکنون 24 میلیون هکتار آن اجرا شده است.