سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

علمای دینی درمقابل نفوذ رسالتی سنگین دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

علمای دینی درمقابل نفوذ رسالتی سنگین دارند

نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: روحانی بودن یک مسئولیت است و علمای دینی درمقابل نفوذ رسالتی سنگین دارند.

علمای دینی درمقابل نفوذ رسالتی سنگین دارند

 

سید هاشم حسینی بوشهری در مراسم شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: روحانیت وعالمان دین در تاریخ کشور ما به‌عنوان یکی از عناصر کلیدی تولید فرهنگ دینی شناخته می‌شوند.
وی اظهار کرد: براساس احادیث و روایت ها از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومان (ع)، رسالت روحانیت برای مقابله با ناهنجاری‌ها و انتقال افکار مذهبی و انقلابی به جامعه بسیار مهم و پرارزش است.
حسینی بوشهری با اشاره به بحث نفوذ فرهنگی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بیان کرد: عالمان دینی به تعبیر حدیثی از رسول اکرم (ص) مانند دژ محکمی هستند که مانع نفوذ هر نوع ناهنجاری و رفتارهای ناشایست و تهاجم فرهنگی به سطح جامعه و تأثیرگذاری بر فرهنگ دینی مذهبی می‌شوند.
نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: عالمان دین سنگربانان و مرزبانان ارزشهای دینی هستند و در خط مقدم دفاع از اسلام خالصانه ایستادگی می‌کنند.
حسینی بوشهری با اشاره به اینکه هنجارها و گفتارها توسط روحانیت به بدنه جامعه تزریق می‌شود، افزود: مردم ما گفتار و کردار روحانیت را به‌عنوان یک پیام دینی و حجت مقبول می‌شناسند.
وی گفت: اسلام ازعلما و روحانیت انتظار نگهبانی و مرزبانی دارد تا اینکه جلوی نفوذ کسانی را که می خواهند افکار، باورها و ارزشهای جامعه را خدشه‌دار کنند بگیرد و روحانی به‌عنوان یک عالم دین و سمبل باید نشان‌دهنده راه دین به مردم باشد و با قامتی استوار جلوی نفوذ دشمن بایستد.
حسینی بوشهری بابیان اینکه عالم دین و روحانی بودن شغل نیست بلکه مسئولیت است، ادامه داد: روحانیون باید با‌ مسئولیتی که بر عهده دارند در هر جا و نقطه‌ای از کشور ادای وظیفه کنند.
وی همچنین بابیان اینکه عالمان دین اسلام خطرپذیر، ریسک‌پذیر و شجاع هستند، اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس نیز روحانیت خطرپذیری کرد و به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل رفت به‌گونه‌ای که تعداد شهدای روحانیت در مقایسه با سایر اصناف بیشتر است و این پیش قدمی به خاطر این است که احساس مسئولیت کردند و به اثبات رساندند که تنها اهل گفتار نیستند بلکه در میدان عمل نیز به‌عنوان مدافع کشور می جنگند.
نماینده مردم بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه روحانیت بدعت ستیز است، افزود: اگر یک بدعتی در جامعه می‌خواهد رشد کند روحانیت با شجاعت جلوی این بدعت می‌ایستد.
وی با اشاره به اینکه روحانیت به‌عنوان مرزبان سعی می‌کند به ‌تمامی زوایای دین آشنایی پیدا کند، بیان کرد: نفوذ دارای قلمروهای متعددی است و تنها مربوط به قلمرو فرهنگی نیست و در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی نیز ایجاد می شود.
حسینی بوشهری ادامه داد: منظور از فرهنگ باورها و ارزشهاست و دشمن می‌خواهد روی باورها، ارزشها و رفتارها اثر بگذارد به‌گونه‌ای که آنها با شبهاتی که در جامعه ایجاد می‌کنند باورها را به چالش می‌کشند.
وی بیان کرد: دشمنان اسلام با مطرح کردن یکسری مسایل درجامعه، ارزشها را به ضد ارزش تبدیل می‌کنند و یا ضد ارزشها را ارزش می‌نامند.
حسینی بوشهری گفت: نمادهای بیرونی در خیابان و مجامع عمومی و رفتاری که به نسل جوان ما توسط بوق‌های تبلیغاتی ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌کنند در رفتار این نسل اثر دارد و این مسائل در کیفیت ظاهر، آرایش، لباس و ادبیات یک جوان مسلمان تأثیر می‌گذارد.
وی اضافه کرد: زمانی که این‌همه شبهه جدید وارد فضای دانشگاه ما می‌کنند شما روحانیون باید این شبهه‌ها را رصد کرده و رسیدگی کنید و کرسی‌های آزاداندیشی را تشکیل دهید.
رئیس دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر نیز در این محفل ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت علی (ع) و استفاده هرچه بهتر از لیالی قدر گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها باهدف متعالی و برای ایجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدایت الهی و تبیین ارزشهای اسلامی و تعمیق آگاهی‌های دینی و اعتقادی دانشجویان و دانشگاهیان در همه مراکز آموزشی دانشگاهی تشکیل‌شده است.
حجت‌الاسلام عباس دشتی افزود: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اهتمام و جدیت تمام نسبت به برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی و ارتباط با نهادها و تشکل‌های دانشجویی اقدام کرده است و مسئولان نهاد با نقش پدرانه خود در دانشگاه این رسالت خطیر را بخوبی انجام می‌دهند.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم جامعه و مراکز علمی مقتدر و متدین داشته باشیم باید مدیرانی مسئولیت جامعه را به دست بگیرند که خود دارای روحیه انقلابی و باورهای دینی باشند و چنین مدیرانی از همین دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند.
حجت‌الاسلام دشتی تأکید کرد: خطر نفوذ فرهنگی در مراکز آموزشی بسیار جدی است ومقام معظم رهبری مکرر در زمینه خطر نفوذ فرهنگی در دیدار با استادان دانشگاه‌ها هشدار داده و بکار بردن واژه ولنگاری فرهنگی توسط معظم له حاکی از نوعی انجام‌ نشدن وظیفه مسئولان و مدیران در سطح جامعه و مراکز آموزشی است که همه ما باید روی این موضوع برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم.