سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی ۱.۵ میلیارد فوت مکعب گاز افزایش می‌یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی ۱.۵ میلیارد فوت مکعب گاز افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: با تکمیل عملیات نصب سکوهای فازهای۱۸، ۱۹ و ۲۱ پارس‌جنوبی برداشت و تصفیه گاز از میدان گازی پارس جنوبی روزانه ۱.۵ میلیارد فوت مکعب افزایش می‌یابد.

ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی ۱.۵ میلیارد فوت مکعب گاز افزایش می‌یابد

 

 علی‌اکبر شعبان‌پور در بازید از عملیات نصب سکوهای پارس جنوبی در این میدان گازی با اشاره به اینکه روزانه 431 میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی به شبکه گاز کشور تزریق می‌شود، اظهار داشت: با بهره‌برداری از فازهای 13 گانه پارس جنوبی روزانه 431 میلیون متر مکعب گاز به شبکه گازرسانی کشور تزریق می‌شود.
وی از نصب سکوهای 5 فاز پارس جنوبی خبرداد و تصریح کرد: هم اکنون 5 فاز 17 تا 21 پارس جنوبی در حال تکمیل است که با افتتاح این طرح‌ها ظرفیت برداشت و تصفیه گاز از میدان گازی پارس جنوبی روزانه 100 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش برداشت گاز از سه فاز پارس جنوبی خاطرنشان کرد: سکوهای سه فاز 19، 18 و 21 پارس جنوبی در پاییز امسال وارد مدار تولید می‌شود و ظرفیت برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی افزایش می‌یابد.
شعبان‌پور با اشاره به اینکه روزانه 1.5 میلیارد فوت مکعب گاز به ظرفیت برداشت از میدان پارس‌جنوبی افزوده می‌شود، افزود: با تکمیل عملیات نصب سکوهای فازهای18، 19 و 21 پارس جنوبی برداشت و تصفیه گاز از این میدان گازی پارس جنوبی روزانه  1.5 میلیارد فوت مکعب گاز افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه با نصب و راه‌اندازی سکوی 19B و تکمیل واحدهای پالایشی، ظرفیت برداشت گاز از این فاز روزانه به 2میلیارد فوت مکعب می‌رسد، تصریح کرد: تولید گاز شیرین فازهای 20 و 21 با تزریق گاز ترش به ردیف نخست پالایشگاه این طرح آغاز شده و مراحل شیرین سازی گاز ترش دریافتی از فازهای 6، 7 و 8 پارس‌جنوبی در حال انجام است که تا پایان هفته جاری از این ردیف  گاز شیرین تولید می‌شود.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای فازهای مختلف پارس جنوبی خاطرنشان کرد: طرح‌های درحال توسعه پارس جنوبی از جمله فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس‌جنوبی در حال اجرا است و که با تکمیل این طرح‌ها تحول مهمی در تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی ایجاد می‌شود.
شعبان‌پور از ساخت 10 سکوی پارس جنوبی در صدرای بوشهر خبرداد و تصریح کرد: از این 10 سکو 2 سکوی آن مر بوط به دو فاز 17 و 18 پارس جنوبی است که به سبب جابجایی در فاز 14 این میدان گازی نصب می‌شود.
وی با بیان اینکه ، بخشی از سکوهای در حال ساخت در صدرای بوشهر سال آینده و بخشی هم سال 97 تکمیل می‌شود گفت: سکوهای گازی پارس جنوبی مربوط به فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی در صدرای بوشهر در ساخت و تکمیل است.