جهش تولید | دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۹

طرح شناسه‌دار شدن کالاهای وارداتی اجرایی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح شناسه‌دار شدن کالاهای وارداتی اجرایی می‌شود

مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد گفت: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از ورود قاچاق طرح شناسه‌دار کردن کالاهای وارداتی اجرایی می‌شود.

طرح شناسه‌دار شدن کالاهای وارداتی اجرایی می‌شود

 

 همایون نکونام در جمع خبرنگاران در بوشهر با گرامیداشت روز جهانی استاندارد با بیان اینکه طرح‌های تدوین شده استاندارد بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: سیاست‌­های اقتصاد مقاومتی، افزایش پوشش استاندارد برای تمامی محصولات داخلی و ترویج آن  است که در این راستا  استانداردها بر اساس این مهم تدوین می‌شود.
وی ازعضویت جمهوری اسلامی ایران در 215 کمیته اصلی و فرعی سازمان بین المللی استاندارد خبرداد و  تصریح کرد: ریاست پنج کمیته فنی این سازمان بر عهده ایران است.
مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد با اشاره به افزایش رتبه استاندارد ایران در رده‌های بین‌المللی گفت: اکنون استاندارد جمهوری اسلامی ایران در رتبه 29 سازمان بین المللی استاندارد قرار دارد که با توجه به بازنگری‌های صورت گرفته به رتبه 27 ارتقا می‌یابد.
نکونام با اشاره به  جلوگیری از واردات کالای قاچاق از شناسه‌دار شدن کالاهای وارداتی خبرداد و خاطرنشان کرد: طرح شناسه‌دار کردن کالاهای وارداتی در راستای مقابله با ورود کالای غیر استاندارد و قاچاق به کشور امسال اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه طرح شناسه‌دار کردن کالاهای وارداتی راهی مناسب برای مقابله با ورود کالای غیر استاندارد و قاچاق است افزود: این طرح پس از تصویب در وزارت صنعت، معدن و تجارت اکنون به مراحل نهایی خود رسیده و مجری آن ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان استاندارد تشخیص کالای قاچاق از غیرقاچاق را از مزیت‌های شناسه‌دار کردن کالاهای وارداتی دانست و گفت: این طرح در مورد برخی کالاها از جمله گوشی تلفن همراه اجرا شده و به زودی برای سایر کالاها نیز اجرا می‌شود.
نکونام از ارتقاء کیفی خودرو و سایر تولیدات صنعتی خبرداد و خاطرنشان کرد: وزارت صنعت معدن و تجارت کالاهای وارداتی که سازمان ملی استاندارد بایدآنها را ممیزی کند تهیه کرده و تاکنون این سازمان یک‌هزار و 700 ردیف تعرفه از شش هزار ردیف تعرفه موجود در کتاب مقررات صادرات و واردات را بررسی و تدوین کرده است.