سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر اینترنتی اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر اینترنتی اجرا می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهرگفت: طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن از سوم مهرماه در استان بوشهر اجرا که بیش از ۴۰ درصد این سرشماری به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر اینترنتی اجرا می‌شود

 

رضا عوض‌پوردر نشست هماهنگی اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر با بیان اینکه این سرشماری موثرترین شیوه جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز برای برنامه‌سازان است اظهار داشت: هدف کلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات پایه‌ای در باره تعداد، ساختار و ویژگی‌های جامعه و واحدهای مسکونی برای برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران، دولت‌مردان، پژوهشگران و سایر کاربران است.
وی با اشاره به اینکه روش سرشماری در استان بوشهر به دو صورت انجام می‌شود گفت: روش خود تکمیلی و ثبت اطلاعات توسط خانوار بوسیله اینترنت در سرشماری از 3 تا 24 مهر امسال با مراجعه یکی از اعضای خانواده به سامانه اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن به آدرس www.srshomari95.1r  و تکمیل فرم خانوار اجرا می‌شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر به روش دوم که مصاحبه‌ای است پرداخت و افزود: مصاحبه حضوری ماموران سرشماری با استفاده از تبلت از 25 مهر تا 25 آبان اجرا می‌شود و طی آن اطلاعات مورد خانوارها جمع‌آوری و در تبلت همراه ماموران آمارگیر ذخیره سازی می‌شود.
عوض‌پوربا بیان اینکه افرادی که از طریق اینترنت فرم خانوار در طرح سرشماری تکمیل می‌کنند مجددا توسط آمار، سرشماری نمی‌شوند گفت: در این مرحله مامور سرشماری با مراجعه به درب منازل در صورتی که فرم خانوار از طریق اینترنت تکمیل شده با دریافت کدآماری که از طریق سیستم کامپیوتری به آنان پیامک شده در تبلت ثبت می‌کنند.
وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان بوشهر تشکیل شده خاطر نشان کرد: این ستاد در شهرستان‌های این استان تشکیل و هماهنگی لازم برای اجرای این طرح ملی انجام می‌دهند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر مدت زمان برگزاری سرشماری یاد شده را 51 روز دانست و افزود: در اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن هدف‌گذاری شده که بیش از 40 درصد از این سرشماری به شیوه اینترنتی انجام شود.
عوض‌پور با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در استان بوشهر بسیار بالا است افزود: ضریب نفوذ اینترنت در استان بوشهر سوم کشوری است که این مهم نشان می‌دهد ظرفیت مهمی در عرصه اینترت در این استان فراهم است که انتظار می‌رود بیش از 40 درصد خانوارها در سرشماری عمومی نفوس و مسکن به شیوه اینترنتی ثبت نام کنند.
وی با بیان اینکه تعداد آمارگیران یک چهارم نسبت به آمارگیری 5 سال قبل کاهش یافته گفت: هر آمارگیر به یک‌هزار و 200 خانوار مراجعه می‌کند و اطلاعات لازم را بارگذاری و ثبت می‌کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر با تاکید بر بهره جستن از ظرفیت همه دستگاه برای تکمیل فرم سرشماری خاطر نشان کرد: برای این مهم به تمام دستگاه‌ها و نهادها ابلاغ شده در راستای تسریع اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن مشارکت همه جانبه داشته باشند.