جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

طرح حمایت و حفاظت از لاک پشت‌های دریایی در نایبند استان بوشهر اجرا شد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح حمایت و حفاظت از لاک پشت‌های دریایی در نایبند استان بوشهر اجرا شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: طرح حمایت و حفاظت از لاکپشت‌های دریایی نایبند استان بوشهر که از اواخر فروردین امسال آغاز شده هم اکنون به پایان رسیده است.

طرح حمایت و حفاظت از لاک پشت‌های دریایی در نایبند استان بوشهر اجرا شد

 

حسین دلشب  در نشست بررسی وضعیت زاد و ولد لاک‌پشتان دریایی استان بوشهر با بیان اینکه این استان زیستگاه مناسبی برای زاد ولد لاک‌پشتان منقار عقابی است اظهار داشت: جزایر نخیلو، نایبیند و خارگو محل مناسبی برای زیست و زاد و ولد لاک‌پشتان دریایی است.
وی افزود: براساس گزارش‌های موجود از 5 گونه لاک‌‌پشت مشاهده شده در سواحل خلیج فارس تنها گونه لاک‌پشت  منقارعقابی در سواحل و جزایر منطقه تخم‌ریزی می‌کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: جزایر نخیلوو نایبند  محل لانه سازی و تخمگذاری لاک پشتان منتقار عقابی است که طرح حمایت و حفاظت از لاکپشت‌های دریایی نایبند که از اواخر فروردین آغاز بکار کرده و هم اکنون  به پایان رسیده است.
دلشب تصریح کرد: در این طرح مانند سالهای گذشته احداث هچری سایت‌ها، بکار گیری نیروی بومی شبانه روزی، آموزش نیروهای بومی، جابجایی لانه‌ها، سرکشی به ساحل با قایق اجرا شد.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح از روند بی نتیجه ماندن زادآوری لاکپشت‌های منقار عقابی جلوگیری می‌کند گفت: بدین نحو که قبلا تخم گذاری‌های صورت پذیرفته یا بر اثر آبگرفتگی یا دستبرد حیوانات وحشی بطور کامل نابود می‌شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه با اجرای این طرح از لانه‌ها مواظبت شده و چرخه تولید مثل بطور کامل به نتیجه می‌رسد خاطر نشان کرد: در این طرح از مجموع 35 مورد مشاهده لاکپشت 17 لاکپشت منقار عقابی تک‌گذاری و 11 مورد تخم گذاری ثبت شد که از11 لانه تعداد 934 عدد تخم نرمال جابجا که 658  قطعه نوزاد لاکپشت به دریا هدایت شدند.
دلشب  افزود: بکارگیری نیروی اجرایی بیشتر و قایق برای سرکشی به همه سواحل، شروع فعالیت از ابتدای بهمن ماه هر سال و آزاد سازی سواحل از اتاقک‌های ماهی‌گیران و کنترل تردد افراد در سواحل در فصل زادآوری در دستیابی به نتایج کمی و کیفی این طرح موثر است.