سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

طرح تولید دارو از گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تولید دارو از گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود

طرح تولید دارو از گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود

طرح تولید دارو از گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر با داشتن ظرفیت‌های مهم ساحلی زمینه تولید دارو از حوزه دریا فراهم کرده به گونه‌ای که طرح تولید دارو از گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود.

علیرضا رئیسی در همایش 2 روزه رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان غذا و داروی منطقه 5 کشور در بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر در حوزه تولید دارو و مواد بهداشتی و آرایشی دارای ظرفیت‌های مهمی است اظهار داشت: تاسیسات پارس جنوبی و تولید محصولات متنوع و فراوان پتروشیمی به عنوان مواد اولیه  زمینه زیرساخت تاسیس و ورود شرکت‌های داروسازی در این استان فراهم کرده است.

وی با اشاره به مرز طولانی استان بوشهر با خلیج فارس افزود: ظرفیت دریای خلیج فارس در استان بوشهر مزیت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، دارویی و تولید مواد بهداشتی فراهم کرده که در این راستا برنامه‌های مهمی در استان بوشهر تدوین شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر از تولید دارو با گیاهان و جلبک‌های دارویی در این استان خبرداد و گفت: وجود گیاهان و جلبک‌های دریایی در استان بوشهر مزیت مهمی برای تولید و ساخت دارو و مواد آرایشی  و بهداشتی فراهم کرده که در این راستا طرح تولید دارو و مواد آرایشی تدوین شده که بزودی اجرایی می‌شود.

رئیسی نیروگاه هسته‌ای بوشهر را یکی از دیگر مزیت‌های استان بوشهر در تولید رادیو دارو دانست و بیان کرد:  استان بوشهر به عنوان تنها استانی که دارای نیروگاه اتمی است می‌تواند به عنوان منطقه استراتژیک در تولید و صادرات رادیو داروها برای کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه رادیو دارو در تولید ارزان و آسان داروی مورد نیاز جامعه موثر است اظهار داشت: با راه‌اندازی راکتورهای جدید در نیروگاه هسته‌ای بوشهر زمینه تولید ارزان‌تر و آسان‌تر رادیو دارو فراهم می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر این استان را قطب تولید و صادرات رادیو داروها در کشور معرفی کرد و گفت: با توجه به نقش بخش خصوصی در تولید رادیو داروها باید پیشنهاد  اجرای این طرح با دیدی کارشناسی شده مورد بررسی قرار گیرد.

رئیسی از خودکفایی کشور در تولید دارو خبرداد و تصریح کرد: در اجرای طرح تحول سلامت زمینه تولید داروی مورد نیاز کشور در داخل فراهم شده و این در حالی است که با اعمال مدیریت مصرف دارو از مصرف بی‌رویه داروها به عنوان آسیبی بزرگ جلوگیری شده است.