جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

طرح بیابان‌زدایی در ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی اجرا شد - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

طرح بیابان‌زدایی در ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی اجرا شد

طرح بیابان‌زدایی در ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی اجرا شد


طرح بیابان‌زدایی در ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی اجرا شد

طرح بیابان‌زدایی در ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرستان دشتی اجرا شد

 یوسف امیری ظهر دیروز در جمع خبرنگاران در  دشتی مهم‌ترین عوامل بیابان‌زایی و گسترش بیابان در این شهرستان را وضعیت طبیعی و اقلیمی و وقوع خشکسالی‌های مکرر  دانست و اظهار داشت:تخریب پوشش گیاهی ناشی از چرای بی رویه و عدم تعادل دام و مرتع، بوته کنی مراتع از عوامل بیابان‌زایی و گسترش بیابان است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دشتی با بیان اینکه بیابان و ریزگردها  ضمن کاهش بر کیفیت هوا، تأثیر بر سلامت و آسایش مردم و مشکلات اجتماعی دارد افزود:هجوم ماسه‌های روان، افزایش ریزگردها و گرد و غبارهای محلی و منطقه‌ای، ضمن کاهش کیفیت هوا و تأثیر بر سلامت و آسایش مردم، مشکلات اجتماعی در بر دارد که مهمترین اثرات مخرب ناشی از پدیده بیابان‌زایی است.

امیری با بیان اینکه طرح ملی جامع مقابله با بیابان‌زایی در شهرستان دشتی در حال اجرا است خاطر نشان کرد: طرح بیابان‌زدایی در سطح 250 هکتار در اراضی بیابانی شهرستان دشتی  با نهال‌کاری بوته‌های مختلف اجراء شد.

وی با تاکید بر مراقبت از طرح‌های نهال‌کاری در اراضی بیابانی دشتی افزود: آبیاری این نهال‌ها در فصل گرما و کم‌آب ادامه می‌‌یابد و با شروع بارندگی متوقف می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتی از اجرای عملیات مکانیکی و بیولوژیکی در شهرستان دشتی خبرداد و افزود: مدیریت مناطق بیابانی و کنترل روان‌آبهای سطحی بااحداث هلالی‌های آبگیر کوچک از روش‌های افزایش پوشش گیاهی در این مناطق برای جلوگیری از فرسایش بادی است.

امیری با اشاره به اینکه طرح‌‌‌های ابخیزداری در اولویت برنامه‌ها است گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان بوشهر امسال در اولویت قرار گرفته است به‌گونه‌ای که اعتبارات مورد نیاز در این عرصه از محل اعتباراتی ملی، استانی و حوزه نفت اختصاص یافته است.

وی از افتتاح طرح  آبخیزداری در دشتی خبرداد و بیان  کرد: طرح بزرگ آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز چاهگاه و کردلان در شهرستان دشتی  با اعتباری معادل 50 میلیارد ریال افتتاح شد.