جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

طرح‌های آب‌خیزداری در سطح ۷۵۰۰ هکتار اراضی جم اجرا شد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح‌های آب‌خیزداری در سطح ۷۵۰۰ هکتار اراضی جم اجرا شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: فاز نخست طرح آبخیزداری جم با مشارکت وزارت نفت در سطح ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار اجرا شد که در اجرای این طرح ۷۳ سازه تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سهیل مهاجری با بیان اینکه تقویت سفره‌های زیر زمینی آب استان بوشهر در اولویت برنامه‌ها قرار دارد اظهار داشت: با توجه به ممنوعه شدن بیشتر دشت‌های استان بوشهر در جریان بحران کم‌آبی اجرای طرح‌های تقویت سفره‌های زیر زمینی آب در استان بوشهر در اولویت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرح آبخیزداری در راستای تقویت سفره‌های زیر زمینی آب اجرا می‌شود، گفت: این طرح‌ها علاوه بر احیا سفره‌های زیر زمینی نقش مهمی در جلوگیری از  سرازیر شدن سیلاب‌ها به دریا و پیشگیری از خسارات احتمالی مناطق مختلف دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر از اجرای طرح آبخیزداری در منطقه جم با مشارکت وزارت نفت خبرداد و خاطرنشان کرد: در این راستا پروژه آبخیزداری شهرستان جم در سطح 90 هزار هکتار مطالعه و طرح‌های آن تدوین شد.

مهاجری با اشاره به اجرای فاز نخست این طرح در شهرستان جم تصریح کرد: فاز نخست آبخیزداری جم که با اعتبار 50 میلیارد ریال اجرا شده شامل 73 سد سنگی و ملاتی است که در سطح 7 هزار و 500 هکتار اجرا شده است.

وی از اجرای فاز دوم طرح آبخیزداری جم خبرداد و افزود: در اجرای این طرح که 200 میلیارد ریال اعتبار مصوب شده 100 سازه و سد سنگی و ملاتی در شهرستان جم اجرا که نقش مهمی در تقویت آب مورد نیاز حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر مهاجری از ذخیره یک میلیون متر مکعب آب در سدهای فاز نخست خبر داد و گفت: با اجرای فاز دوم، ذخیره آب در سدهای جم به سه میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

مهاجری با بیان اینکه سالانه 60 میلیون متر مکعب روان آب حاصل از بارش‌های جوی در منطقه جم راهی دریا می‌شود تاکید کرد: با تکمیل شدن طرح‌های  آبخیزداری در این شهرستان سالانه 20 میلیون متر مکعب از این آب‌ها ذخیره‌سازی و سبب تقویت سفره‌های آب زیر زمینی می‌شود.