جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت در جزیره خارک - نمایش محتوای خبر

 

 

طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت در جزیره خارک

رئیس پژوهش و توسعه شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: بازوی بارگیری نفت توسط متخصصان کشورمان در پایانه نفتی خارگ ساخته که بزودی نصب می‌شود.

طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت در جزیره خارک

 

مهدی حسنی با بیان اینکه این پایانه جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد اظهار داشت: بیش از 90 درصد نفت خام از پایانه صادراتی خارگ صادر می‌شود که این مهم جایگاه این پایانه در اقتصاد کشور نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه طرح‌های اقتصاد مقاومتی در پایانه نفتی خارگ عملیاتی شد گفت: متخصصان داخلی این پایانه توانستند به فناوری‌های جدید در طراحی وساخت تجهیزات بارگیری دست یابند.
رئیس پژوهش و توسعه شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اشاره به طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت در خارگ افزود: بازوی بارگیری نفت که به تلاش متخصصان کشورمان ساخته شده به زودی در پایانه نفتی خارگ نصب می‌شود.
حسنی با بیان اینکه بازوی بارگیری تجهیز بسیار مهمی برای بارگیری نفت خام است، افزود: پیش از این دانش فنی آن در اختیار کشورهای دیگر بود که متخصصان داخلی به این فناوری دست یافتند.
وی به نقش مهم بازوهای بارگیری در این پایانه اشاره و تصریح کرد: بازوهای بارگیری برای انتقال نفت از اسکله‌های نفتی به نفتکش‌هایی استفاده می‌شود که در پایانه خارک پهلو می‌گیرند.
رئیس پژوهش و توسعه شرکت پایانه‌های نفتی ایران با بیان اینکه نخستین نمونه این دستگاه درحال انجام آزمایش‌های عملکردی است، افزود:  نخستین نمونه این دستگاه برای پهلوگاه شماره 10 اسکله شرقی پایانه خارگ ساخته شد که اکنون درحال انجام آزمایش‌های عملکردی است.
حسنی با بیان اینکه این نمونه تا دو ماه آینده انتقال و نصب می‌یابد گفت: قابلیت‌های دستگاه ساخته شده در داخل نسبت به نمونه خارجی بیشتر است و همه نکات نگهداری و عملکردی در ساخت آن لحاظ شده است.
وی بازوهای بارگیری پایانه خارگ را ساخت کشورهای اروپایی دانست و تصریح کرد: با توجه به رقابت زیاد میان سازندگان خارجی این دستگاه، در صورت موفقیت‌آمیز بودن عملکرد این تجهیز، تحول بزرگی در حوزه صنعت نفت ایران و خودکفایی در این بخش رخ می‌دهد.
رئیس پژوهش و توسعه شرکت پایانه‌های نفتی ایران خاطر نشان کرد: این طرح شرکت پایانه‌های نفتی با همکاری جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت اجرا کرده است.