جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

ضرورت حل کارشناسی بحران و تنش آبی در بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت حل کارشناسی بحران و تنش آبی در بوشهر

ضرورت حل کارشناسی بحران و تنش آبی در بوشهر

ضرورت حل کارشناسی بحران و تنش آبی در بوشهر

امروز وجود منابع آب بیشتر در کشورها، یک امتیاز بزرگ برای توسعه و پیشرفت آن کشور به حساب می آید حتی در عرصه سیاسی و اجتماعی و تنازعات بین المللی، آب نقش بسیار با اهمیتی را داراست و در طول تاریخ عاملی مهم در شکل گیری تمدنها، روش زندگی بشر و توسعه تکنولوژی بوده است.
یازدهمین سال پیاپی خشکسالی برخطه جنوب کشور مستولی و بحران آب شرب و صنعت، دامنگیر مردم استان بوشهر و صنایع عظیم مستقر در منطقه شده است.
در چند سال گذشته بحران و کمبود آب شرب در مناطقی از استان بوشهر به وضوح خودنمایی کرده است طوریکه تامین آب آشامیدنی شهروندان با نوبت بندی، قطع مکرر و نارضایتی مصرف کنندگان همراه بوده است.
استان بوشهر از دیرباز فاقد منابع مطمئن آب آشامیدنی باکیفیت و مناسب بوده و در شرایط کنونی نیز بیش از 90 درصد از آب آشامیدنی شهری و روستایی از استانهای همجوار (کهگیلویه و بویراحمد و فارس) تامین می شود.
با در نظر داشتن این مهم که منابع تامین کننده آب استان فارس بشدت روبه کاهش است، نبود امکان اتکا بیشتر به این منابع از یک طرف و از طرفی افزایش رشد جمعیت در مناطق مختلف استان در دهه های اخیر ضرورت ایجاد زیرساخت های لازم تامین آب مطمئن را اجتناب ناپذیر می کند.
یکی از راهکارهای غلبه بر مشکلات کم آبی در استان بوشهر، مطالعه امکان سنجی طرح های مناسب برای تامین آب در داخل استان است، این موضوع مهم اکنون به عنوان یکی از مهمترین اولویت های این استان مطرح است و مسئولان بخش آب استان بوشهر بجد به دنبال تامین منابع پایدار آب از راه تعریف طرح های اضطراری و بلند مدت هستند.
با توجه به جمعیت یک میلیون و 134هزار نفری استان بوشهر در شرایط کنونی نیاز آب شرب این استان براساس سرانه های ابلاغی وزارت نیرو معادل 81 میلیون مترمکعب در سال برآورد شده است، این درحالی است که در سال 94 بیش از 117 میلیون مترمکعب آب برای شهرها و روستاهای استان تولید شده است.
این حجم از آب تولیدی 44 درصد از سرانه های ابلاغی بیشتر است با این وجود بخش های زیادی از استان در سال 94 و سال 95 با قطع و نوبندی آب روبرو شد که آسیب شناسی خاص خود را طلب می کند.
هم اکنون بحران و افت کمی و کیفی منابع آب استان بوشهر طوری است که باعث خشک شدن چشمه ها، قنات ها، چاه ها، کاهش شدید میزان آب دهی رودخانه ها، خشکیدن باغ های مرکبات و نخلستان ها، بیابان زایی، رکود کشاورزی و بیکاری شده و در این شرایط تمرکز مسئولان امر باید بر مدیریت منابع آب و ارائه راهکارهای موثر درکاهش تاثیر تنش آبی و بحران آب باشد.

*منابع تامین کننده آب شرب استان بوشهر
منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر 60 درصد از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد، 26درصد از منابع آبی شهرستان کازرون استان فارس و 14درصد از داخل استان تامین می شود.
کاهش سهم آب دریافتی از خط کازرون به دلیل کم آب شدن چشمه ساسان از اردیبهشت تا نیمه فصل پائیز هر سال قبل از وقوع بارندگی های فصلی یکی از محدودیت های تامین آب از این خط آبرسانی است از طرف دیگر مشکلات اجتماعی برداشت آب از رودخانه شاپور به دلیل تقارن نیاز حداکثری آب شرب با زمان آبیاری باغ ها و مزارع و کاهش جریان پایه رودخانه از دیگر مشکلات این طرح است.
شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی استان بوشهر در مجموع 175حلقه چاه زیر پوشش دارند که از این تعداد 78 حلقه چاه شهری و 97 حلقه روستایی است.
از مجموع این چاه ها 41 حلقه در بخش شهری و در بخش روستایی 59 حلقه فعال است و مابقی به دلیل میکروبی و مخروبه شدن نیاز به تجهیز، کف شکنی و احیا دارند.

اجرای طرح های نوین آبیاری راهکار مهم برای مدیریت و مصرف بهینه آب
معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: توزیع و زمان بارندگی در این استان مناسب نیست و به همین دلیل تنش آبی و خشکسالی همواره در استان بوشهر وجود دارد.
منصور نوذری افزود: این وضعیت بارندگی ها و توزیع نامناسب آن در استان بوشهر باعث شده زمانی که آب نیاز است، در دسترس نباشد و زمانی که نیازی به آب نیست، آب زیادی دریافت می شود.
وی اضافه کرد: خشکسالی های پی در پی، استفاده بیش از حد از منابع زیرزمینی، حفر چاه های غیرمجاز فشار زیادی به منابع آب زیر زمینی این استان وارد کرده است.
نوذری، درباره تامین و استفاده بهینه از آب گفت: سدهایی در استان ساخته شده و برخی دیگر نیز در دست ساخت است که فعالیت این سدها وابسته به وجود بارندگی است.
وی با تاکید بر افزایش راندمان آبیاری اظهار کرد: برای افزایش راندمان آبیاری باید از آب موجود و از آب دریافتی از بارندگی ها استفاده بهینه کرد.
وی گفت: جهاد کشاورزی برای افزایش راندمان آبیاری با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی تاکنون 26 هزار و 700 هکتار از زمین های کشاورزی استان را به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز کرده و راندمان آبیاری از 35 به 70درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه طرح آبیاری تحت فشار در شهرهای بردخون، آبدان و دشتی منطقه دشت پلنگ 90 تا 100 درصد اجرا شده است، یادآور شد: آبیاری تحت فشار برای کشت های متراکم گندم، جو، کلزا و سایر محصولات جالیزی از جمله گوجه فرنگی و هندوانه در استان اجرا شده است.
وی اظهار کرد: استان بوشهر از جمله استان های پیشرو در اجرای طرح کشت آبی گندم به روش آبیاری میکرو است.
نوذری اظهار کرد: با اجرای طرح های نوین آبیاری باتوجه به اینکه آب به ریشه گیاه می رسد و راندمان آبیاری تا 90 درصد ارتقا می یابد از هدر رفت آن جلوگیری می شود.
مدیرآب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: امسال برای اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار در استان بیش از 400 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
وی یکی از طرح های مهم استان بوشهر برای نجات نخیلات استان از بی آبی تغییر شیوه آبیاری نخیلات از شیوه غرقابی به تحت فشار عنوان کرد و گفت: در شیوه آبیاری غرقابی 1 تا 2 بار در سال نخیلات استان آبیاری می شوند که تبخیر، زه بالای آب، آفت ها و بیماری ها در این شیوه آبیاری از کیفیت محصول می کاهد.
نوذری افزود: این درحالی است که درآبیاری نوین امکان آبیاری نخیلات استان هرهفته با راندمان 80 درصد بدون زه، هدررفت و تبخیر امکان تولید محصول باکیفیت را فراهم می کند.
در استان بوشهر با شش میلیون اصله نخل سالانه 150 هزار تن خرما، 700 هزار تن گوجه فرنگی خارج فصل، 100 هزار تن گندم و بیش از یک میلیون تن محصولات جالیزی و سبزی و صیفی تولید می شود.