جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

صیفی کاران گناوه متحمل خسارت شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

صیفی کاران گناوه متحمل خسارت شدند

صیفی کاران گناوه متحمل خسارت شدند

صیفی کاران گناوه متحمل خسارت شدند

 

صیفی کاران شهرستان گناوه می گویند: به دلیل افت شدید قیمت محصول در بازار منطقه و عدم امکان عرضه محصول خود به دیگر مناطق کشور، متحمل زیانهای هنگفتی شده اند.
برخی آنان اظهار داشتند: به رغم هزینه بالای کاشت، داشت و برداشت محصول اما قیمت ها به شدت کاهش یافته وبرداشت محصول باتوجه به هزینه ای که دارد، مقرون به صرفه نیست و ناگزیر هستیم محصول را در مزارع رها کنیم.
یکی از کشاورزان روستای شول گناوه گفت: باگرفتن وام، 14 هکتار از زمین کشاورزی خود را امسال به کشت هندوانه اختصاص دادم اما حالا که محصول آماده برداشت است به دلیل اشباع بازار مشتری وجود ندارد یا برخی مشتری ها نرخ کمتر از 1000 ریال را برای هرکیلوگرم پیشنهاد می کنند.
الیاس طاهری افزود: این مشکلات موجب شده تا محصول هندوانه مرغوب ارگانیک روی زمین بماند وتلف شود.
وی بیان کرد: بااین شرایطی که پیش آمده حتی یکدهم هزینه کرد خود را در مزعه به دست نمی آورم ومتحمل خسارتهای سنگینی می شوم .
طاهری بیان کرد: هیچ نهاد دولتی تاکنون از من حمایت نکرده و در عمل حدود 100 تن هندوانه درحال تلف شدن است.
کشاورز دیگری که در روستای کوکری بخش مرکزی گناوه اقدام به کشت هندوانه آبی کرده ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نرخ هندوانه اظهار کرد: اگر این شرایط تا چند روز دیگر بدین منوال ادامه یابد ناچام مزرعه خود را برای چرای احشام رها کنم.
حسین زاده افزود: بخشی از محصول مزرعه خود را برداشت وبه صورت مستقیم به ازای هرکیلوگرم سه هزار ریال به بازار عرضه کردم اما به دلیل اشباع بازار بازهم مردم تمایلی به خرید محصوص هندوانه ندارند.
وی افزود: با احتساب هزینه های سوخت، آبیاری، گارکر ودیگر مخارج جانبی فروش محصول کمتر از هر کیلوگرم 500 تومان مقرون به صرفه نیست.
حسین زاده بیان کرد: فروش نرفتن محصول صیفی این منطقه باعث شده که اغلب صیفی کاران ورشکسته و خسارت های زیادی را متحمل شوند.
وی ادامه داد: افت شدید قیمت هندوانه در روزهای اوج برداشت باعث شده تا چندین روز هندوانه های برداشت شده روی زمین باقی بماند و درنهایت دلالان با قیمت بسیار ناچیز هر کیلوگرم 500 الی 1000 ریال این محصول را بخرند که بیشتر کشاورزان ترجیح می دهند با توجه به هزینه های بالای برداشت، محصول خود را رها کنند.
مدیر جهاد کشاورزی گناوه اشباع بازار وتوقف صادرات را از دلایل اصلی ارزان شدن غیر متعارف نرخ محصولات جالیزی است.
سید حسن موسوی بابیان اینکه مشکل ارزان شدن محصولات جالیزی واحتمال خسارت کشاورزان سراسری است افزود: کشاورزان باید قبل از کشت هرنوع محصول باکارشناسان جهاد کشاورزی هماهنگی کنند.
وی بیان کرد: هدف جهاد کشاورزی کمک به کشاورزان برای جبران خسارتها می باشد ودر خصوص جالیزکاران شهرستان این مدیریت تمام تلاش قانونی خود را برای کمک به کشاورزان خسارت دیده به کار خواهد برد.