سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

صنایع تبدیلی در مزارع کشاورزی بوشهر گسترش یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

صنایع تبدیلی در مزارع کشاورزی بوشهر گسترش یابد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای جلوگیری از خام فروشی و برطرف کردن مشکلات کشاورزان باید صنایع تبدیلی در مزارع کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.

صنایع تبدیلی در مزارع کشاورزی بوشهر گسترش یابد

 

علی ابراهیمی در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با مسئولان استان بوشهر با بیان اینکه مشکلات تولید محصول کشاورزی و افت قیمت آن در همواره مطرح بوده است، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی جایگاه قانون‌گذاری و  نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرای دارد که در  بروز مشکل و بحران با تصویب قوانین دولت موظف به اجرای آن است.
وی با بیان اینکه  ریل‌گذاری و هموار سازی مسیر برای حل مشکلات بر عهده مجلس شورای اسلامی است افزود: دولت باید یک نظام برنامه‌ریزی مدونی داشته باشد تا از هدر رفت منابع در مواقع بحرانی جلوگیری شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان بوشهر دارای مزیت‌های مهم اقتصادی و تولیدی است خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهمی در  بخش‌های مختلف تولیدی و اقتصادی است که این قابلیت‌های طبیعی و اقتصادی مایه افتخار برای کشور است.
ابراهیمی با بیان اینکه نباید از این ظرفیت‌ها غافل شد گفت: استان بوشهر در حوزه تولید محصولات کشاورزی از قابلیت‌های فراوانی برخوردار است که باید برای جلوگیری از بروز مشکلات ظرفیت‌های تولیدی مدیریت شود.
وی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نقش مهم کشاورزی در این عرصه بیان کرد: اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بدون توجه به کشاورزی امکان پذیر نیست.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی مشکلات کشاورزی ریشه‌ای و دارای سابقه طولانی است افزود: در سال 1342 قانون مالکیت اراضی کشاورزی تدوین شد و هم اکنون با اضافه شدن چند متمم همان روش ادامه دارد و تاکنون فکر اساسی در این عرصه نشده است.
ابراهیمی با بیان اینکه تها شغلی که نیاز به مجوز برای فعالیت ندارد کشاورزی است گفت: ورود به عرصه کشاورزی باید دارای مجوز صلاحیت‌دار شود تا هر کس بدون تخصص به این عرصه وارد نشود.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی کمرنگ است،  تصریح کرد: برخی از بازارها از دست داده‌ایم که دیگر امکان ورود به آنها مشکل است.
وی با بیان اینکه صادرات کالا با سختگیری‌هایی مواجه است، گفت: بسیاری از محصولات و کالاها به روش غیر اصئلی«قاچاق» وارد کشور می‌شود که جلوگیری  از ورود غیر اصولی کالاها عزم جدی می‌خواهد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و دولت باید با تعامل  از ورود کالا از مرزها بصورت قاچاق جلوگیری کنند افزود: براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ورود کالا بدون مجوز باید برخورد قاطع شود.
ابراهیمی با تاکید بر جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی بیان کرد: یکی از مشکلات مهم عرصه کشاورزی خام فروشی است که در این راستا باید صنایع تبدیلی در مزارع کشاورزی مورد توجه قراربگیرد.
وی با بیان اینکه اتحادیه و تشکلی منسجم در عرصه کشاورزی وجود ندارد افزود: در برطرف کردن مشکلات کشاورزی تنها وظیفه جهاد کشاورزی نیست بلکه دستگاه‌های دیگر باید در این عرصه با تعامل با جهاد کشاورزی ورود کنند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از ظرفیت تعاون روستایی برای برطرف کردن مشکلات کشاورزان گوجه‌فرنگی کار استان بوشهر خاطرنشان کرد: در نخستین نشست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گزارش تهیه شده از مشکلات کشاورزان استان بوشهر ارائه می‌شود تا راهکار اساسی ارائه شود.