جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

صبح روز پنجم مردادماه شناورهای صید میگو راهی دریا شدند - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

صبح روز پنجم مردادماه شناورهای صید میگو راهی دریا شدند

صبح روز پنجم مردادماه شناورهای صید میگو راهی دریا شدند


صید میگو آغاز شد

صبح روز پنجم مردادماه شناورهای صید میگو راهی دریا شدند

عباس آهنگرمقدم در گفت‌وگو با خبرنگاران بوشهر، از آغاز صید میگو در آبهای خلیج فارس محدوده استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: صید میگو در سواحل خلیج فارس و صیدگاه‌های استان بوشهر آغاز شده و  شناورهای این استان از بنادر صیادی  برای صید میگو راهی دریا شدند.

وی با بیان اینکه مجوز صید میگو توسط قایق‌ها از دو روز گذشته آغاز شد افزود: صید میگو  برای شناور لنج‌ها از صبح امروز 5 مرداد ماه آغاز شد و 8 هزار صیاد بوشهری با 490 فروند لنج، صید میگو را از طلوع صبح امروز  در آبهای خلیج فارس محدوده این استان آغاز کردند.

معاون شیلات استان بوشهر از صدور مجوز صید 4 و 6 روزه برای هر سفر لنج‌ها خبرداد و خاطر نشان کرد: مجوز صید میگوی این شناورها برای منطقه میانی و جنوبی استان بوشهر چهار روزه و برای لنج‌های مناطق شمالی استان بوشهر شش‌روزه صادر شده است.

وی سفردریایی قایق‌ها برای صید میگو را 24 و 48 ساعته اعلام کرد و  افزود: برای قایق‌های صیادی با موتور بنزینی مجوز 24 ساعته و برای قایق‌های با موتور سوخت گازوئیل 48 ساعته مجوز صید میگو صادر می‌شود.

آهنگرمقدم بر پرهیز از صید میگو در نقاط ممنوعه تاکید کرد و گفت: صید در نوزادگاه‌های میگو در محدوده نیروگاه اتمی، دلوار و اعماق کمتر از 10 مترو زیستگاه‌های مصنوعی شامل مُنگُف، یَروَل، گناوه، دیر، جزیره خارگ و منطقه خور ایاز در شهرستان دیر، تا شعاع نیم مایلی ممنوع است.

وی با اشاره به وجود 28 بندر صیادی در استان بیان کرد: برای تخلیه صید شناورها  28 مرکز تخلیه صید میگو در استان بوشهر اختصاص یافته که در این بنادر علاوه بر ارائه خدمات مختلف، میگوی صید شده قایق‌ها و لنج‌ها در این مراکز تخلیه می‌شود.

آهنگر مقدم با بیان اینکه آغاز و پایان صید میگو بر اساس ارزیابی و تحقیقات پژوهشکده میگو  تعیین می‌شود گفت: صیادان  استان بوشهر هر سال بر اساس  ارزیابی و تحقیقات پژوهشکده میگو  و تصویب در کمیته مدیریت صید، به صید میگو می‌پردازند.

معاون شیلات استان بوشهراز صید سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان در استان خبرداد و بیان کرد: استان ساحلی بوشهر ظرفیت مهمی در صید آبزیان دارد به‌گونه‌ای که سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان توسط صیادان استان بوشهر صید و به بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه معیشت بخش اعظمی از ساحل‌نشینان استان بوشهر از راه صید و صیادی تامین می‌شود خاطرنشان کرد: با احتساب صیادان، فروشندگان و صنایع فرآوری آبزیان و خانواده آنان بخش عظیمی از جمعیت این استان ساحلی از طریق صید و صیادی ارتزاق می‌کنند.