سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صادرات ۷ میلیون دلار فرش دست‌بافت استان بوشهر‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات ۷ میلیون دلار فرش دست‌بافت استان بوشهر‌

صادرات ۷ میلیون دلار فرش دست‌بافت استان بوشهر‌

صادرات ۷ میلیون دلار فرش دست‌بافت استان بوشهر‌

ابوالقاسم محمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این استان دارای توانمندی‌هایی در حوزه تولید فرش دست‌بافت دارد، اظهار داشت: در استان بوشهر افزون بر 7 هزار و 190 بافته فرش اعم از گلیم، گبه و فرش وجود دارد که بر اساس سفارش صادرکنندگان و عرضه‌کنندگان این نوع فرش‌ها، اقدام به تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه فرش‌های تولیدی استان بوشهر به کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود خاطرنشان کرد: سالانه افزون بر 7 میلیون دلار از تولیدات بافندگان فرش استان بوشهر شامل گلیم، گبه و فرش به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و شرق آسیا صادر می‌شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر از فعال بودن اتحادیه صنفی فرش دست باف در شهرستان‌های استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: اتحادیه صنفی بافندگان فرش دست‌باف در شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، دشتی، تنگستان، گناوه و کنگان فعال هستند و خدمات لازم را به اعضاء ارائه می‌کند.

محمدزاده با تاکید بر افزایش پوشش بیمه تامین اجتماعی بافندگان فرش دست‌باف استان بوشهر افزود: اکنون از 7 هزار و 190 بافنده فرش دست‌باف استان بوشهر حدود 28 درصد آنان به تعداد یک‌هزار و 700 نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که بافندگان انتظار دارند پوشش بیمه‌ای، فعالان این عرصه افزایش یابد.

وی با تاکید بر پرداخت تسهیلات مورد نیاز بافندگان فرش‌دست‌باف استان بوشهر بیان کرد: با توجه به ظرفیت اشتغال در عرصه تولید فرش دست‌باف، انتظار می‌رود تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک‌ها و صندوق کارآفرینی امید به این بخش پرداخت شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با اشاره به نیاز حمایت از بافندگان فرش دست‌بافت روستایی خاطر نشان کرد: حمایت از ایجاد مجتمع‌های متمرکز فرش دست‌بافت و قالی‌‌بافی در مناطق روستایی یکی از ضروریات است که این مهم باید مورد توجه قرار بگیرد.

محمدزاده از برگزاری پنجمین جشنواره و نمایشگاه فرش دست‌باف استان بوشهر خبرداد و گفت: این  جشنواره و نمایشگاه  12 تیرماه در مجتمع فرهنگی  هنری 9 دی بوشهر با حضور مقامات استانی و کشوری راه‌‌اندازی می‌شود.

وی بیان کرد: در پنجمین جشنواره و نمایشگاه فرش دست‌باف استان بوشهر از فعالان، تلاشگران و برگزیدگان این عرصه تجلیل می‌شود.