سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر ۵۱ درصد افزایش یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر ۵۱ درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرکات استان بوشهر گفت: صادرات کالا از گمرکات ۱۵ گانه استان بوشهر به بیش از ۲۰ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد افزایش دارد.

صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر ۵۱ درصد افزایش یافت

 

 بهنام نوروزی در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر دارای 15 گمرک است، اظهار داشت: این گمرکات فعالیت‌های صادراتی، ملوانی و وارداتی و نقش مهم در حوزه اقتصاد و اشتغال استان دارند.
وی با اشاره به اینکه  سامانه جامع امور گمرکی در گمرکات استان بوشهر راه‌اندازی شده است، افزود: این سامانه  ضمن تسهیل در واردات کالا و کم هزینه بود فرایند واردات کالا نقش مهمی در جلوگیری از تخلفات دارد.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر ترخیص کالا از سه مسیر  سبز، زرد و قرمز را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد:  ترخیص کالا از مسیز سبز  بدون ارزیابی کالا ترخیص می‌شود و مدت زمان ترخیص کالا از مسیر زرد حدود یک روز و مسیر قرمز هم حداکثر سه روز  برای ترخیص کالا  وقت نیاز دارد.
نوروزی از اجرای طرح پنجره واحد فرامرزی در گمرکات استان بوشهر خبرداد و گفت: در قانون رفع موانع تولید گمرک به عنوان مسئول پنجره واحد فرامرزی معرفی شده که گمرک هماهنگ کننده سازمان‌ها درارائه خدمات به بازرگانان است.
وی از افزایش 51 درصدی صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر خبرداد و خاطرنشان کرد: صادرات کالا از گمرکات 15 گانه استان بوشهر در نیمه نخست امسال به بیش از 20 میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 51 درصد افزایش دارد.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر ارزش کالاهای صادراتی استان بوشهر را 7.1 میلیارد دلار دانست و تصریح کرد ارزش کالاهای صادراتی استان بوشهر در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 درصد افزایش دارد.
نوروزی با اشاره به اینکه میعانات گازی و محصولات پتروشیمی بیشترین محموله‌های صادراتی است، افزود: مقصد بیشتر محصولات صادراتی چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، ژاپن، اندونزی، ترکیه، پاکستان و ایتالیا  است.
وی با اشاره به کاهش واردات کالا از گمرکات استان بوشهر افزود: در نیمه نخست امسال 519 هزار تن کالا از گمرکات 15 گانه استان بوشهر وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد کاهش دارد.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر با اشاره به وصول درآمدهای گمرکی گفت: در مدت یاد شده 1084 میلیارد تومان درآمد گمرکات استان بوشهر وصول شده است