جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

صادرات چهار هزار و 300 تن میگو به خارج از کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات چهار هزار و 300 تن میگو به خارج از کشور

صادرات چهار هزار و 300 تن میگو به خارج از کشور

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، استان بوشهر با تولید حدود 70 درصد میگوی پرورشی کشور قطب پرورش این آبزی است. کشورهای اسپانیا، چین، کره جنوبی، روسیه، ویتنام و مکزیک مقصد میگوی پرورشی استان بوشهر به شمار می‌روند و آمارها نشان می‌دهد سال گذشته بیش از 46 درصد میگوی تولیدی استان به این کشورها فرستاده شد.

امسال گسترش بیماری لکه سفید باعث شد، پرورش دهندگان میگو با کاهش 40 درصدی تولید این محصول رو به رو شوند و تولیدشان به هشت هزار و 700 تن برسد.

عباس زنده بودی مدیرکل شیلات استان بوشهر به تازگی آمار داده، در 9 ماه امسال، چهار هزار و 300 تن میگو از این استان به خارج از کشور صادر شده است.

کارشناسان می‌گویند برای توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی می‌توان روی میگوی پرورشی حساب باز کرد. هر چند برای این کار، باید هم روش‌های پرورش و فرآوری نوین باشند تا این صنعت کمتر تحت تاثیر عوامل دیگر مانند گسترش بیماری‌ها دچار مشکل شود، هم بازاریابی‌ها بهتر انجام گیرد.

در همین زمینه مدیر بهبود کیفیت آبزیان شیلات استان بوشهر به خبرگزاری صداوسیما گفت: پارسال 14 هزار و 500 تن میگو در استان بوشهر میگو در استان بوشهر تولید شد که شش هزار و 727 تن از این میزان به ارزش 34 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

اصغر دشتی زاده افزود: میگوی پرورشی ارزش افزوده خوبی دارد و اگر بتوانیم از روش‌های نوین پرورش و فرآوری استفاده کنیم می‌توانیم درآمد خوبی از این راه به دست بیاوریم.

وی ایجاد اشتغال را یکی دیگر از مزیت‌های توسعه پرورش میگو عنوان کرد و گفت: به ازای هر هکتارمزرعه پرورش میگو سه نفر مشغول به کار می‌شوند و در استان بوشهر 10 هزار نفر در زنجیره تولید و فرآوری این آبزی فعالیت دارند.

رئیس سازمان شیلات ایران اواخر آبان در نشست با پرورش‌دهندگان میگو در بوشهر نوید داد که  قرار است برای حمایت از پرورش‌دهندگان و جبران کم‌کاری بانک‌ها، صندوق ملی توسعه میگوی کشور راه‌اندازی شود.

میگوی پرورشی علاوه بر بوشهر، در استان‌های خوزستان، هرمزگان، سیستان وبلوچستان و گلستان هم تولید می‌شود.