سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صادرات عبای بوشهری به خارج از کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات عبای بوشهری به خارج از کشور

صادرات عبای بوشهری به خارج از کشور

صادرات عبای بوشهری به خارج از کشور

 

معاون صنایع دستی استان بوشهر گفت: این استان در تولید محصولات صنایع دستی دارای جایگاه ویژه‌ای در کشور است به گونه‌ای که سالانه ۳۰۰ قواره عبای این استان به ارزش ۶ میلیارد ریال به خارج از کشور صادر می‌شود.
 امین‌ بینش‌پژوه با اشاره به اینکه بیش از 5 هزار صنعگر دستی در استان بوشهر فعالیت می‌کنند اظهار داشت: از 12 هزار و 300 صنعتگر دستی  استان بوشهر  بیش از 5 هزار نفر از آنها به فعایت مشغول هستند.
وی گلیم، گبه، حصیربافی، صنایع دستی دریایی  و عبابافی را از مهم‌ترین صنایع دستی استان بوشهر عنوان کرد و افزود: سالانه بخش عمده‌ای از این محصولات از گمرک‌های دیگر استان‌ها صادر می‌شود که آمار دقیقی از صادرات گلیم و گبه از پرطرفدارترین محصول صنایع دستی در جهان در دسترس نیست.
معاون صنایع دستی استان بوشهر با اشاره به اینکه عبا یکی دیگر از محصولات صنایع دستی استان بوشهر است گفت: سالانه 300  قواره عبای این استان به ارزش 6 میلیارد ریال به خارج از کشور صادر می‌شود.
بینش‌پژوه با اشاره به ارزش هر قواره عبای بوشهر افزود: عبای بوشهر که از پشم شتر بافته می‌شود و ظریف است هر قواره عبای آن بین 17 تا 28 میلیون ریال قیمت دارد و در چهار کارگاه بافته می‌شود.
وی از ثبت ملی دو رشته حصیربافی و ریسندگی نخ عبا خبر داد و گفت: پس از ثبت ملی عبابافی در فهرست آثار ملی، اکنون ریسندگی نخ عبا هم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.