سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

شیرین سازی گاز فازهای ٢٠ و ٢١ تابستان امسال انجام می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شیرین سازی گاز فازهای ٢٠ و ٢١ تابستان امسال انجام می شود

شیرین سازی گاز فازهای ٢٠ و ٢١ تابستان امسال انجام می شود

شیرین سازی گاز فازهای ٢٠ و ٢١ تابستان امسال انجام می شود

سرپرست فازهای ٢٠و ٢١ پارس جنوبی گفت: با ورود نخستین محموله کالاهای تحریمی واحد لخته گیر فازهای 20 و21، شیرین سازی گاز این فازها تابستان امسال انجام می شود.

روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس روز دوشنبه به نقل از علیرضا عبادی افزود: با توجه به اینکه ردیف نخست پالایشگاه فازهای ٢٠و٢١ پارسال تکمیل شده بود، هم اکنون آماده دریافت گاز از فازهای ٦ تا ٨ پارس جنوبی است.

وی اضافه کرد: ردیف دوم شیرین سازی پالایشگاه نیز تحویل تیم راه انداز شده است که انتظار داریم تا پایان فصل بهار این ردیف نیز آماده دریافت گاز ترش شود.

سرپرست فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی اظهارکرد: میزان شیرین سازی گاز از این فازها در مرحله اول به خوراکی که از فازهای ٦ تا ٨ در اختیار آنها قرار می گیرد، بستگی دارد.

عبادی درباره ساخت سکوی فاز ٢١ گفت: این سکو تا پایان اردیبهشت ماه امسال تکمیل و آماده حمل به دریا می شود که امیدواریم ابتدای نیمه دوم امسال ارسال گاز از سکوی فاز ٢١ آغاز شود.

سرپرست فازهای ٢٠و٢١ ادامه داد: ارسال گاز از سکوی فاز ٢٠ نیز براساس برنامه ریزی انجام شده در سه ماهه آخر سال ٩٥ انجام می شود.

عبادی پیشرفت کلی طرح را ٨٦ درصد اعلام کرد و گفت: اکنون پیشرفت بخش سکوها، خط لوله دریایی، خشکی وحفاری به ترتیب ٨٥، ٨٦، ٨٥ و ٨٩ درصد است.

وی با بیان این که تا خردادماه امسال ١١ حلقه چاه فاز ٢١ و تیرماه نیز ١١ حلقه چاه فاز ٢٠ تکمیل و آماده تولید می شوند، گفت: هم اکنون واحد ١٠٣ ( تثبیت میعانات گازی) تکمیل و تحویل تیم راه انداز شده است.

عبادی افزود: اولین محموله کالاهای تحریمی واحد لخته گیر، وارد ایران شده است و تا پایان تیرماه نیز بقیه محموله ها وارد کشور می شود.

طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای مصارف داخلی، بازیافت سالانه یک میلیون تن گاز اتان برای مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالانه یک میلیون و ٥٠ هزار تن گاز مایع مرغوب برای صادرات، تولید روزانه ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی گوگرد زدایی و تثبیت شده برای صادرات و بازیافت روزانه ٤٠٠ تن گوگرد برای صادرات در اولویت وزارت نفت قرار دارد.