سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

شورایارهای استان بوشهر در داوری اختلافات مردمی در محلات تلاش کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

شورایارهای استان بوشهر در داوری اختلافات مردمی در محلات تلاش کنند

شورایارهای استان بوشهر در داوری اختلافات مردمی در محلات تلاش کنند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر گفت: با توجه به نقش شورایارها در امورات مختلف محلات شهرها این عزیران در داوری اختلافات مردمی در محلات تلاش کنند.

 عباس کشاورز در درهمایش نقش شورایارها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر مشارکت مردم در حل دعاوی قشرهای مختلف اظهار داشت: واگذاری حل دعاوی در جامعه به مردم با توجه به پیچیدگی‌هایی که دارد، زمینه ساز رفع مشکلات است.
وی با بیان اینکه شمار دعاوی روز به روز در حال افزایش است تاکید کرد: دادگاهها نمی‌توانند  به سرعت به این دعاوی رسیدگی کنند که در این مواقع داوری برطرف کننده مشکل است.
کشاورزی افزود: داوری با قضاوت داور یا داورانی که طرفین دعوا تعیین کرده‌اند صورت می‌گیرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر با تاکید بر توجه به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر قراردادن پیشگیری از وقوع جرم، این مهم در اولویت برنامه‌های دادگستری قرار دارد.
وی با تاکید بر توجه به داوری حل اختلافات محلات اظهار کرد: اگر داوری اختلافات مردمی را خود مردم در محله‌ها انجام بدهند، قضات بهتر می‌توانند به مشکلات رسیدگی کنند.
کشاورز با اشاره به نقش و اثرگذاری داوری مردم در حل اختلافات افزود: برای داوری اختلافات و یا هر گونه موضوع که نیاز به داوری دارد، اگر قضات داور از خود افراد تعیین شود سبب می‌شود که رای صادره نیز مورد قبول عموم قرار گیرد.
تسریع در حل و فصل اختلافات از مزایای داوری است
معاون قضایی دادگستری استان بوشهر هم گفت: تشریفات کمتر، کاهش هزینه‌های دادرسی، تسریع در حل و فصل اختلافات محرمانه بودن دعاوی و حل مسالمت آمیز دعاوی در محیطی آرام از مزایای داوری است.