جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

شهید آیت الله مطهری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهید آیت الله مطهری

Loading the player...

شهید آیت الله مطهری

صحبت های مقام معظم رهبری در باره شهید مطهری :

در ابتدا، یک جمله در باب این شهید بزرگوار بگویم؛ چون مسأله‌ى عالم متفکر فیلسوف یگانه‌ى ما – مرحوم آیةاللَّه مطهرى (رضوان‌اللَّه تعالى علیه) – مسأله‌ى یک یاد خشک و خالى نیست که کسى زحمتى مى‌کشد و از دنیا مى‌رود، یا زحمتى مى‌کشد و شهید مى‌شود و ما لازم است که از او یاد کنیم و شکرانه‌ى زحمات او را بداریم؛ بلکه مسأله، مسأله‌ى یک جریان فکرى در جامعه‌ى ماست که هرچه مى‌گذرد، برجستگى بیشترى پیدا مى‌کند.

در زمان حیات آن شهید، کسانى که او را مى‌شناختند، زیاد نبودند و کسانى که به عمق برجستگى و نورانیت فکرى او آشنا بودند، باز هم کمتر بودند؛ اما امروز در محیط ذهنى انقلاب، جریان فکرى شهید مطهرى، جریان ممتازى است. این کتابها و مباحث و گفتارهایى که آن عالم دلسوز و مؤید من عنداللَّه، به آنها پرداخته است – چه مباحث اجتماعى، چه مباحث فکرى، چه مباحث عمومى و چه مباحث فلسفى خاص – یکایک آنها، براى جامعه لازم و حیاتى است. البته از این کتابها، همه نمى‌توانند استفاده کنند – سطح خاصى دارد – اما مى‌شود کارى کرد که از این مطالب، همه‌ى جامعه و جوانان ما استفاده کنند.

باید روى افکار شهید مطهرى، کار فکرى بشود. یعنى جمعى اهل تحقیق و علاقه‌مند به کار علمى، بنشینند و نظرات و تفکرات شهید مطهرى را در ابواب مختلف استخراج کنند. مثلاً از مجموع آثار ایشان، نظر آن شهید را در باب وجود، در باب انسان، در باب اختیار، در باب عدالت، در باب تاریخ، در باب قضا و قدر، در باب عرفان و درباره‌ى موضوعات بى‌شمار و متنوعى که ایشان در مباحثشان مطرح کرده‌اند، استخراج کنند. اگر نظرات مختلفى در طول زمان داشته‌اند، مثلاً در یک دوره در مسأله‌یى، این نظر را داشته و سپس در چند سال بعد، نظر ایشان تغییر کرده، آن را در این کتاب مشخص کنند و روى آن کار نمایند. این، راه گسترش و پیشرفت و شکوفایى فکرى جامعه بر مبناى آثار شهید مطهرى است که امیدواریم این کار انجام بگیرد و در وضع کنونى، همه‌ى قشرها مسؤولیت خودشان را در قبال این حرکت عظیمى که جامعه‌ى ما به آن سرگرم است، پیدا کنند و آن را بخوبى انجام دهند.

 

{gallery}tolidvijhe/motahari{/gallery}