سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

شعر محلی باغ تاکو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شعر محلی باغ تاکو

Loading the player...

شعر محلی باغ تاکو

 

باغ تاکو کتاب شعر محلی است  به گویش تنگستانی به قلم احمد شمس العلماء

شهرستان تنگستان يكي از مناطق مهم و تاريخي استان بوشهر است كه در ناحيه مركز استان واقع شده است. شهر اهرم، مركز شهرستان تنگستان، از طريق جاده تا دوراهی بوشهر ـ برازجان، 34 كيلومتر و تا شهر بوشهر، 55 كيلومتر فاصله دارد. شهرستان تنگستان از شمال تا شمال باختری، با بندر بوشهر و از باختر، به آب های خليج فارس، از جنوب به شهرستان دير، از خاور به خورموج و از شمال خاوری تا خاور، به دشتستان محدود می گردد. اقتصاد تنگستان، بر كشاورزی و ماهی گيری استوار است.


مکان های دیدنی و تاریخی

قلعه معروف تنگستان در آبادی ‹‹پهلوان كشی›› واقع شده، كه تنها، خرابه هايی از آن برجای مانده است. سواحل خليج فارس نيز يكي از مهم ترين جاذبه هاي طبيعي اين منطقه را تشكيل مي دهد.


صنايع و معادن

هم چنين به سبب مجاورت با دريا، ماهی گيری، بسيار رونق دارد. از معادن اين شهرستان، معدن شن و ماسه، نفت و سنگ ساختمانی است.


کشاورزی و دام داری

اقتصاد تنگستان، بر كشاورزی و ماهی گيری استوار است. آب كشاورزی، از رود ها و چاه های معمولی يا عميق تامين شده و محصولاتی چون: خرما، تره بار، گندم، جو، تنباكو و مركبات را در بر می گيرد.


مشخصات جغرافيايي


شهرستان تنگستان، در‌درازای جغرافيايی 51 درجه و 16 دقيقه، و پهنای جغرافيايی 28 درجه و 53 دقيقه، و در ارتفاع 65 متری از سطح دريا قرار دارد. شهر اهرم، مركز شهرستان تنگستان، از طريق جاده تا دوراهی بوشهر ـ برازجان، 34 كيلومتر و تا شهر بوشهر، 55 كيلومتر فاصله دارد. شهرستان تنگستان از شمال تا شمال باختری، با بندر بوشهر و از باختر، به آب های خليج فارس، از جنوب به شهرستان دير، از خاور به خورموج و از شمال خاوری تا خاور، به دشتستان محدود می گردد. آب و هوای تنگستان، گرم و خشك و ميزان بارنده گی سالانه، به شکل متوسط، 189 تا 200 ميلی متر، و رطوبت نسبی در شب 30% و در روز 15% ا ست. مسيرهاي ارتباطي به اين شهرستان عبارت اند از:
ـ راه های دريايی به كشورهای حوزه خليج فارس، مخصوصا كويت و دبی، با موتور لنج صورت می گيرد.
ـ راه اهرم ـ بندر بوشهر به سمت باختر، و به درازای 52 كيلومتر.
ـ راه اهرم ـ خورموج به سمت جنوب، و به درازای 35 كيلومتر.
ـ راه اهرم ـ دلوار به سمت جنوب باختری، و به درازای 23 كيلومتر.


وجه تسميه و پيشينه تاريخي

تنگستان ناحيه‌ای است درجنوب باختری دشتستان، كه مركز آن اهرم است. قلعه معروف تنگستان در آبادی ‹‹پهلوان كشی›› واقع شده، كه تنها، خرابه هايی از آن برجای مانده است. اهالی تنگستان در دوران اخير و از زمان زنديه، به شجاعت و ميهن پرستی معروف بوده اند. درباره دلاوری ها و فداكاری های اهالی غيور تنگستان در جنگ جهانی اول، داستان ها گفته اند. نام يكی از آبادی های تنگستان ‹‹تدومری›› است كه به عقيده برخی از انديش مندان و مورخين، يادآور قوم تجارت پيشه و معروف خاور ميانه امروزی (سوريه)، يعنی ‹‹تدمر›› يا ‹‹پالمير›› ‌باستانی است. در مراوده مردم آشور، بابل، سومر و اكد، با سواحل خليج فارس، و رفت و آمد فنيقی ها و تدمری ها در خليج فارس و سواحل آن در دوران گذشته، محل شك و ترديد نيست و در تمام درازای سواحل خليج فارس، منطقه ای مناسب تر از منطقه تنگستان و دشتی و دشتستان وجود نداشته است.

{gallery}seda/yaremehraban{/gallery}