جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

شبکه آبرسانی بوشهر با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی نوسازی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه آبرسانی بوشهر با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی نوسازی می‌شود

شبکه آبرسانی بوشهر با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی نوسازی می‌شود

شبکه آبرسانی بوشهر با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی نوسازی می‌شود

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: برای کاهش هدررفت آب ناشی از فرسودگی شبکه‌ها اصلاح این شبکه آبرسانی با سرمایه گذاری و مشارکت شرکت کره‌ای انجام می‌شود.
کیقباد یاکیده  در نشست بررسی وضعیت آب آشامیدنی استان بوشهر با بیان اینکه هشتمین سال خشکسالی پشت سر گذاشته می‌شود اظهار داشت: منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر از سد کوثر در استان کهکیلویه و بویراحمد و چشمه ساسان و رودخانه شاپور در استان فارس است که خشکسالی‌های پی در پی اثرات نامطلوبی بر روی این دو منبع ذخیره آب گذاشته است.
وی از کاهش 25 درصد میزان انتقال آب از استان فارس به شبکه آبرسانی بوشهر خبرداد و گفت: با توجه به اینکه میزان تامین آب رودخانه و چشمه ساسان به بارندگی وابسته است کاهش بارش‌های باران در سال‌های 92، 93 و 94  آورد آب از رودخانه و چشمه ساسان را کاهش داد و این مهم سبب کاهش انتقال آب از این چشمه به شبکه آبرسانی استان بوشهر شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه تابستان امسال برای تامین آب آشامیدنی تابستان سختی برای استان بوشهر پیش بینی می‌شود افزود: تنها راه گذشت از بحران کم‌آبی در تابستان امسال مشارکت بیشتر مردم استان بوشهر در مصرف بهینه و استفاده از راهکارهای ارائه شده برای کاهش مصرف است.
یاکیده با بیان اینکه خط  آبرسانی کوثر برای سال 1385 طراحی شده است افزود: به سبب مشکلات مالی و آبی توسعه خط آبرسانی کوثر مورد توجه نبوده است .
وی با اشاره به وضعیت شبکه آبرسانی شهرهای استان بوشهر افزود: این شبکه‌ها به سبب اینکه دارای قدمت بالایی هستند از 22 تا 37 درصد در شهرهای مختلف استان دارای مشکل هدر رفت هستند که ضرورت دارد اصلاح شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه برای بازسازی شبکه آبرسانی استان بوشهر به یک‌هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است گفت: امکان  تامین چنین اعتباری وجود ندارد و بر این اساس مشارکت بخش خصوصی در نوسازی شبکه آبرسانی در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به امکان مشارکت شرکت کره‌ای برای نوسازی شبکه آبرسانی بوشهر افزود: شرکت کره ای برای اصلاح شبکه آبرسانی شهر بوشهر مشغول بررسی میدانی است و برای این طرح حدود 70  میلیون یورو سرمایه‌گذاری در نظر دارد.
یاکیده انشعابات غیرمجاز آب را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیش از 10 هزار انشعاب آب غیرمجاز در شهرهای بوشهر و برازجان شناسایی شده که باید بر این مهم چاره اندیشی شود.