جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی آبان‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی آبان‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز تا پایان آبان ماه وارد مدار تولید می‌شود.

سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی آبان‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد

 

علیرضا عبادی در نشست بررسی طرح‌های پارس جنوبی با اشاره به اینکه فازهای این میدان گازی و منطقه صنعتی با استفاده از سیاست‌های اقتصادی اجرایی می‌شود اظهار داشت: توانمندی متخصصان نفتی کشورمان به حدی رسیده که ضمن طراحی و اجرا عملیات نصب سکوها را اجرا می‌کند.
وی از وارد مدار شدن سکوی فاز 21 پارس جنوبی خبرداد و افزود: سکوی فاز 21 پارس جنوبی با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز تا پایان آبان ماه وارد مدار تولید می‌شود.
سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با بیان اینکه این سکو منابع گازی میدان پارس جنوبی را برای فراوری به پالایشگاه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی انتقال می‌دهد عنوان کرد: عملیات هوک آپ به پایان رسیده و راه اندازی سکوی فاز 21 پارس جنوبی با روند مناسبی درحال انجام است.
عبادی فعالیت‌های باقیمانده راه‌اندازی خط لوله و سکوی فاز 21 پارس جنوبی را تابع وضعیت دریا و شرایط آب و هوایی عنوان کرد و افزود: با اتمام فعالیت‍‌های راه‌اندازی، این سکوی یک میلیارد فوت مکعبی تا پایان آبان ماه راه اندازی می‌شود.
وی از افزایش تولید اولیه گاز شیرین با حجم بیش از 250 میلیون فوت مکعب از گاز ترش پالایشگاه فازهای 6و7و8 و تزریق آن به شبکه سراسری خبر داد.
عبادی افزود: ردیف اول پالایشگاه از آمادگی دریافت و شیرین سازی گاز به میزان 500 میلیون فوت مکعب در روز برخوردار است، اما در شرایط فعلی تابع ظرفیت محدود تحویلی از شرکت گاز هستیم.
وی با بیان اینکه مزیت دریافت اولیه گاز از فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی ت آماده سازی کامل واحدهای پالایشی برای دریافت گاز از دریا است، گفت: خوشبختانه این وضعیت بطور کامل برای ردیف نخست این فازها انجام شده و به محض ورود گاز ترش از سکو، فرایندهای پالایش گاز آغاز می‌شود.
سرپرست طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با اشاره به اینکه تامین شیرهای برقی نقش مهمی در راه‌اندازی ردیف‌های شیرین سازی دارد، در مورد ردیف دوم شیرین سازی گفت: خوشبختانه تامین این تجهیزات پس از اجرای برجام امکان پذیر شده و پیمانکار این بخش پس از تعویض وندور، اقدام به خریدشیر های برقی کرد.
عبادی گفت: مراحل انتقال 86 شیرهای برقی مربوط به ردیف های 2 تا 4 آغاز شده و در مرحله نخست بخشی از این شیرها با ارسال از طریق خطوط هوایی دریافت شده و وارد سایت می‌شود.