سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت تعویض شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت تعویض شد

رییس شرکت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر گفت فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر از بهمن پارسال با سه هدف اصلی تعویض سوخت سالانه، اجرای بازرسی های فنی دوره ای و تعمیرات نیمه اساسی و اساسی روی تجهیزات متوقف شد و حالا با انجام موفقیت آمیز این مراحل نیروگاه آماده می شود براساس برنامه زمان بندی دوباره به شبکه برق سراسری متصل شود.

آقای درخشنده افزود نیروگاه اتمی بوشهر از آغاز راه اندازی تا قبل از خاموش شدن، شش میلیون و 800 هزار کیلو وات ساعت برق تولید کرد که بخش اندکی از برق تولیدی به مصرف داخلی خود نیروگاه رسید و بقیه از طریق شبکه سراسری توزیع شد.

وی اضافه کرد قلب اصلی نیروگاه اتمی بوشهر از 163 مجتمع سوخت هسته ای تشکیل شده است که سالانه باید 54 بسته سوخت تعویض و با بسته مجتمع های سوخت جدید جایگزین شود.

رییس شرکت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر گفت پس از تعویض سوخت درپوش راکتور بسته می شود و برای اطمینان از آب بندی مدارهای اول و دوم، کره فلزی نیروگاه نیز مورد آزمایش قرار می گیرد که این مراحل هم اینک انجام گرفته است.

وی افزود بعد از انجام این مراحل، تجهیزات نیروگاه اتمی شروع به گرم شدن می کند و پس از این که تجهیزات مورد آزمایش و تنظیمات نهایی قرار گرفت، فعالیت تجهیزات آغاز می شود.

آقای درخشنده اضافه کرد هم اینک تست هیدرولیکی مدارهای اول و دوم و تست کره فلزی با موافقیت انجام شده است و مدار در حال گرم شدن است تا پس از اتمام فعالیت ژنراتور دوباره به شبکه سراسری متصل شود.

وی گفت پس از انجام موفقیت آمیز این مراحل مدار های اول و دوم گرم می شوند و بعد از آن ژنراتور فرایند تولید حد اقلی قدرت را آغاز می کند و  سپس قدرت تا سطح 35درصد قدرت نامی افزایش می یابد.

رییس شرکت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر تصریح کرد پس از آنکه بخار با سرعت مورد نیاز تولید شد، دور دادن توربین در مدار دوم را آغاز می کنیم.

نیروگاه اتمی بوشهر توان تولید هزار مگاوات برق را دارد. شهریور ۹۰ برق نیروگاه اتمی به شبکه سراسری متصل شد و شهریور ۹۱ به ظرفیت ۱۰۰ درصد رسید.