جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

سهم تولید داروهای داخلی به 97 و 8 دهم درصد رسیده است - نمایش محتوای خبر

 

 

سهم تولید داروهای داخلی به 97 و 8 دهم درصد رسیده است

سهم تولید داروهای داخلی به 97 و 8 دهم درصد رسیده است

سهم تولید داروهای داخلی به 97 و 8 دهم درصد رسیده است

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش علوم پزشکی در جمع روسا و معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه 5 کشور دربوشهر گفت سهم داروهای خارجی فقط دو و دو دهم درصد است .

آقای دیناروند افزود در 15 سال اخیر سهم تولید داخل به 70 درصد رسید و واردات داورهابه کشور کمتر از 30 درصدشد.

وی گفت اتکای ما به داروهای وارداتی کاهش داشته و واردات تجهیزات پزشکی هم  کمتر شده است.

 دکتر دیناورند افزود در دولت یازدهم شاهد توسعه صادرات در بحث داروها بوده ایم و با  حل مشکلات نقل و انتقالات بانکی شاهد افزایش بیشتر صادرات خواهیم بود.

وی  همچنین از از اختصاص سه هزار و 500 میلیارد تومان برای تهیه 300 قلم دارو  خبر داد.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش علوم پزشکی از قاچاق در عرصه سلامت خبر داد و گفت متاسفانه در برخی کالاهای سلامت شاهد قاچاق هستیم که میزان آن 15 درصد است و در مکمل ها 50 درصد، در مواد بهداشتی و شوینده ها 10 درصد، در تجهیزات پزشکی 300 میلیون دلار و در دارو 200 میلیون دلار قاچاق وجود دارد.

آقای دیناروند با اشاره به کاهش واردات داروهای فوریتی و تک نسخه ای در سال 95  افزود رساندن تعداد پرونده های تولید داخل به هفت هزار پروانه ساخت و واردات رسمی به هزار و 500 پرونده تا پایان سال در دستور کار قرار دارد.

وی گفت میزان مصرف دارو در سه سال گذشته از نظر ریالی رشد داشته  که از نظر نرخ تورم کمتر بوده است و این نشان می دهد که در طرح تحول سلامت اگر چه دولت بیشتر هزینه ها را قبول کرده است اما بیماران کمتر از جیب هزینه کرده اند.

دکتر دیناروند مهم ترین دستاورد طرح تحول سلامت در سال گذشته را کاهش 8 درصدی داروهای وارداتی دانست که با وجود افزایش نرخ ارز میسر شده است که نشان از صرفه جویی بیش از 18 درصدی است.

وی با اشاره به پیشنهاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مبنی بر تولید رادیو داروها دراستان بوشهر افزود این استان ظرفیت خوبی در استفاده از فن آوری هسته ای دارد و بوشهر می تواند یکی از قطب های هسته ای باشد و به ویژه در بحث پزشکی هسته ای جایگاه خوبی دارد که در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم که اگر این مهم تحقق پیدا کند و دانشگاه علوم پزشکی استان هم حمایت کند وزارت بهداشت مجوزهای لازم را در این زمینه صادر می کند .