سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

سلامت کامل آبسنگ های مرجانی سواحل جزیره خارگ - نمایش محتوای خبر

 

 

سلامت کامل آبسنگ های مرجانی سواحل جزیره خارگ

سلامت کامل آبسنگ های مرجانی سواحل جزیره خارگ

سلامت کامل آبسنگ های مرجانی سواحل جزیره خارگ

روابط عمومی شیلات استان بوشهر روز چهارشنبه به نقل از داوود میرشکار افزود: پایش آبسنگ های مرجانی این استان در ماه های پیش از آغاز فصل گرما و گرم شدن آب خلیج فارس در فروردین و اردیبهشت انجام شد.
وی هدف از این پایش را تعیین وضعیت سلامت زیستگاه های با اهمیت آبسنگ های مرجانی، وضعیت تغییر رنگ آبسنگ ها، پراکنش و فراوانی ماهیان زینتی و بی مهرگان این زیستگاه ها انجام شده است.
میرشکار اضافه کرد: در این عملیات مطالعاتی ضمن همراهی محققان دانشگاهی، بیماری های آبسنگ های مرجانی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد در زیستگاه منطقه نایبند 2 نوع بیماری آبسنگ ها را تهدید می کند، اما در جزیره خارگ در محدوده مطالعه شده بیماری مشاهده نشده است، در عین حال مطالعه در این زمینه ادامه دارد.
مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پس از پایان فصل گرم نیز پایش دیگری در منطقه انجام می شود که اطلاعات و داده های آن با داده های این پایش جمع بندی و وضعیت نهایی آبسنگ ها از نظر سلامت، پراکندگی و میزان تلفات مشخص می شود.
آبسنگ مرجانی یا صخره‌های مرجانی از قدیمی ‌ترین و غنی‌ ترین اجتماع موجودات زنده روی زمین هستند بیشتر صخره‌های مرجانی بین 5 تا 10 هزار سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیون ها سال قدمت دارند.
مرجان هایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌ دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌ یابد، آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می ‌کنند، مرجان ها همچنین فقط در آبهای کم‌ عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد، زندگی می‌ کنند.
بیش از 50 گونه آبسنگ مرجانی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که عوامل مختلفی مانند آلودگی های نفتی، پساب ها و چند سالی است ریزگردها حیات این گونه های ارزشمند را تحت تاثیر قرار داده است.
با توجه به این که آبسنگ های مرجانی به عنوان جنگل های دریایی و محل امن انواع آبزیان است، از این رو حفاظت از آن ها باید جدی گرفته شود زیرا نابودی آنها تهدیدی برای دیگر آبزیان است.
جزیره خارگ از توابع شهرستان بوشهر از مناطق مهم زیست محیطی در استان بوشهر و کشور در فاصله 57 کیلومتری بندر بوشهر در آبهای خلیج فارس واقع است و به عنوان بزرگترین پایانه صادرات نفت کشور به شمار می رود.
هم اکنون در پناهگاه حیات وحش جزیره خارگ بیش از 700 راس آهو زیست می کنند.