جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

سرپرست شبکه بهداشت دیر:مناسب سازی ساختمان های ادارات برای تردد سالمندان ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

سرپرست شبکه بهداشت دیر:مناسب سازی ساختمان های ادارات برای تردد سالمندان ضروری است

سرپرست شبکه بهداشت دیر:مناسب سازی ساختمان های ادارات برای تردد سالمندان ضروری است

سرپرست شبکه بهداشت دیر:مناسب سازی ساختمان های ادارات برای تردد سالمندان ضروری است

احمد آخوندی روز سه شنبه در نشست کمیته راهبردی سلامت سالمندان شهرستان دیر افزود: افراد سالمند از شهروندان ارشد جامعه‌ هستند و توجه به آنان باید در اولویت کاری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه 7درصد جمعیت شهرستان دیر افراد سالمند هستند، بیان کرد: حوزه سلامت بویژه با اجرای طرح تحول سلامت توجه ویژه‌ای به سلامت سالمندان داشته است و در این ارتباط طرح خدمات نوین سلامت سالمندان اجرا شده است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر افزود: در این طرح خدماتی از قبیل ارزیابی فشار خون، دیابت، افسردگی، تغذیه، چربی خون، سقوط و عدم تعادل، تجویز مکمل‌های دارویی و غربالگری سرطان روده بزرگ به صورت فعال توسط مراقبان سلامت به سالمندان ارایه می‌شود.
وی گفت: وزارت بهداشت از سهم 25 درصدی تاثیر خود در حوزه سلامت برنامه‌های ویژه‌ای برای سلامت سالمندان در نظر گرفته است اما این خدمات کافی نیست و سازمان‌ها و نهادهای دیگر نیز می‌بایست سهم خود را در زمینه سلامت سالمندان عملیاتی کنند.
وی با تاکید بر تقویت زیرساخت‌های حضور و مشارکت سالمندان در جوامع گفت: کمیته راهبردی سلامت سالمندان نقشی مهم در تقویت زیرساخت‌ها و فراهم آوری امکان حضور سالمندان در جامعه دارد که با مشارکت گسترده همه نهادها و دستگاه‌ها امکان‌پذیر است.
آخوندی با اشاره به سکونت 76 درصدی سالمندان در مناطق شهری بیان کرد: شهرها باید از همه نظر دوستدار سالمندان باشد و مبلمان شهری برای سهولت دسترسی و زندگی سالمندان طراحی شود.
وی به برخی مشکلات سالمندان اشاره کرد و گفت: بعضی از ادارات و نهادها در شهرستان دیر برای سالمندان مناسب‌سازی نشده است و لازم است ادارات و مکان‌های عمومی برای رفت و آمد سالمندان مناسب‌سازی ‌شود.
آخوندی افزود: مراقبت بهداشتی باید اولویت اصلی سالمندان باشد و خانواده‌ها نیز به سلامت سالمندان خود اهمیت دهند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر اضافه کرد: توجه به سلامت روان سالمندان الزامی است و باید از فرصت حضور سالمندان در جامعه به نحو مناسبی بهره‌برداری شود.
وی گفت: استفاده از تجربیات سالمندان در ادارات به عنوان مشاور افتخاری، ضمن بهره‌مند شدن جامعه از ظرفیت تجربه سالمندان باعث تقویت سلامت روان و افزایش توان آنها نیز خواهد شد.