جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

سد تنگ ارم به بهره برداری می‌رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

سد تنگ ارم به بهره برداری می‌رسد

سد تنگ ارم به بهره برداری می‌رسد

سد تنگ ارم به بهره برداری می‌رسد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: سد تنگ ارم استان بوشهر با پیشرفت ۸۵ درصدی تیرماه امسال آبگیری و تا پایان نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
شاپور رجایی  با بیان اینکه استان بوشهر در وضعیت خشکسالی و کم‌آبی قرار دارد اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده تمام دشت‌های استان بوشهر ممنوعه شده و امکان برداشت آب از این دشت‌ها بسیار محدود است.
وی با بیان اینکه برداشت آب از برخی از دشت‌ها امکان پذیر نیست افزود: در یک سال گذشته در دشت تنگ ارم، دهرود، ریز و دشت پلنگ آبهای زیر زمینی تا 2.5 متر کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه  38 هزار کشاورز  در این استان بهره‌برداران آب‌های زیر زمینی هستند تصریح کرد: برخی از کشاورزان با برداشت بی رویه از منابع آب، سبب خشک شدن چاه‌های آب دیگر کشاورزان و فرو نشست زمین هم شده‌اند.
رجایی با بیان اینکه سفره آب شور در مناطق ساحلی بر آبهای شیرین غلبه کرده است  گفت: در مناطق دهرود و تنگ ارم بیش از 100 حلقه چاه خشک شده و در منطقه آبدان 180 حلقه چاه آب قابلیت استفاده ندارند.
وی با اشاره به اجرای سد در استان بوشهر برای جلوگیری از بحران کم‌آبی و استحصال روان آبها ناشی از بارش باران افزود: سد دالکی که اکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد با هدف آبیاری 1.5 میلیون اصله نخل در دشتستان طراحی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه در موافقتنامه اولیه، اعتبار سد دالکی 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شد خاطر نشان کرد: اجرایی شدن طرح فانیانس داخلی و خارجی  می‌تواند در حل مشکلات اعتباری این سد تاثیرگذار باشد.
رجایی با اشاره به اجرای سد تنگ ارم در دشتستان افزود:  سد تنگ ارم استان بوشهر با پیشرفت 85 درصدی تیرماه امسال آبگیری و تا پایان نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد.