جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

سامانه مرکزی اهدای عضو مرگ‌های مغزی راه‌اندازی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سامانه مرکزی اهدای عضو مرگ‌های مغزی راه‌اندازی شد

سامانه مرکزی اهدای عضو مرگ‌های مغزی راه‌اندازی شد

سامانه مرکزی اهدای عضو مرگ‌های مغزی راه‌اندازی شد

 

رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت از راه‌اندازی سامانه مرکزی اهدای عضو مرگ‌های مغزی خبرداد و گفت: برای تسریع در صدور کارت اهدا عضو سامانه مرکزی اهدای عضو به دستور وزیر بهداشت راه‌اندازی شد.
 کتایون نجفی‌زاده  با اشاره به نقش اهدا عضو مرگ‌های مغزی در نجات دادن جان انسان‌های بیمار اظهار داشت: به‌طور میانگین روزانه بین 7 تا 10 بیمار در کشور به سبب نرسیدن عضو پیوندی مورد نیاز خود جان خود را از دست می‌دهند.
وی با بیان اینکه سالانه بیش از 5 هزار نفر  در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند تصریح کرد: تصادفات رانندگی و رعایت‌نکردن ایمنی در برخی مشاغل و محیط‌های کاری آمار مرگ مغزی کشورمان را بسیار بالاتر از خیلی از کشورها نشان می‌دهد.
رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت با بیان اینکه 50 درصد اعضای مرگ‌های مغزی قابل پیوند به بیماران است تصریح کرد: سال گذشته 808 عضو مرگ‌های مغزی هدیه شد که با فرهنگ سازی می‌تواند تا 4 برابر افزایش یابد.
نجفی‌زاده  با اشاره به اینکه آمار رضایت خانواده‌های مرگ‌ مغزی برای اهدا عضو آنها افزایش یافته است گفت: رضایت خانواده‌ها به اهدای عضو افراد مرگ مغزی از 30 درصد به 70 درصد افزایش یافته که این میزان در برخی از استان‌ها تا 90 درصد هم رسیده است.
وی با بیان اینکه عضو کلیه بیشترین درخواست در کشور است  افزود: کلیه بیشترین عضو برداشت برای پیوند است و بعد از آن کبد است.
رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت با بیان اینکه برای پیوند قلب و ریه هنوز وضعیت مناسبی در کشور نیست  تاکید کرد:  این مهم نیاز به امکانات لازم از جمله ترابری هوایی به موقع و مرکز پیوند متعدد است که اکنون امکان ترابری هوایی وجود ندارد و مرکز پیوندی نزدیک هم کمتر وجود دارد.
نجفی‌زاده با اشاره به  راه‌اندازی حمل و نقل هوایی برای انتقال اعضا افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده امسال ترابری هوایی برای این موارد راه‌اندازی می‌شود تا در هر نقطه‌ای از کشور که نیاز باشد عضو پیوندی انتقال یابد.
وی از راه‌اندازی سامانه مرکزی اهدای عضو خبرداد و گفت: برای تسریع در صدور کارت اهدا عضو سامانه مرکزی اهدای عضو به دستور وزیر بهداشت راه‌اندازی شد.
رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت مرکز پیوند کبد  در شیراز را در دنیا مهم و بی‌نظیر دانست و گفت: با سالانه 600 پیوند کبد در مرکز درمانی شیراز انجام می‌شود و این در حالی است که متخصصان پیوند اعضا در کشور از جایگاه مهمی در جهان برخوردار هستند.
نجفی‌زاده ساماندهی و روند مناسب فراهم‌آوری اعضا را مهمترین مشکل این اداره دانست و افزود: افرادی که حاضرند اعضای خود را اهدا کنند خانواده را در جریان بگذارند تا آنها با خیالی مطمئن رضایت دهند.
وی وضعیت اهدا عضو مرگ‌های مغزی در استان بوشهر نامناسب دانست و گفت: با توجه به روحیه‌ ایثار مردم این استان و آگاه‌سازی‌های که انجام می‌شود با برنامه‌ریزی انجام شده اهدا پیوند مرگ‌های مغزی بهبود می‌یابد.
رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی «نفس»  برای ترویج اهدا عضو خاطر نشان کرد: این جشنواره با هدف ترویج هنرمندانه‌ فرهنگ ایثار و اهدای عضو اجرا می‌شود و هنرمندان می‌توانند آثار خود را تا 20 تیر به نشانی اینترنتی ehda.center یا nafasfestival.com  ارسال کنند.